Yamaha Ténéré 700

Nästa styling blir ev att byta alla blinkers till samma som World Raid. Men senare i vinter isåfall.
Vad skiljer på Raid-blinkerna, jag ser ingen skillnad alls?

Fick jag bestämma så skulle blinkerserna vara orangea, åtm som tillval.
 
Vad skiljer på Raid-blinkerna, jag ser ingen skillnad alls?

Fick jag bestämma så skulle blinkerserna vara orangea, åtm som tillval.
Dom är mindre, mer avlånga. Syns dåligt men här ser man skillnaden.
 

Bifogat

  • 3C2D591D-DC5A-464D-88F6-C830FDC76887.jpeg
    3C2D591D-DC5A-464D-88F6-C830FDC76887.jpeg
    89.7 KB · Visningar: 39
Just det!!! Finns bara en hoj värdig att skjutsa Motogp piloter på som vill ha en bra upplevelse vid sidan av banan också! :)
 

Bifogat

  • 043EA150-D3F3-4C1C-9B85-A3B1BAA0898B.png
    043EA150-D3F3-4C1C-9B85-A3B1BAA0898B.png
    6.4 MB · Visningar: 40
Tycker inte extraljusen smälter in så bra, finns det ingen diskret led-ramp som passar?
 
Jaha, just det. Men är de snyggare?
;) Nu luktar ni ju posörer lång väg , lägg pengar på riktiga däck och underhåll av grus istället posörputs är överkurs på en grusskorv

:hihi ser nån storleken på blinkers och stör sig på extraljus går det helt enkelt inte nog fort , föredrar ljus som lyser bra framför utseendet faktiskt
 
Haha. Har iaf släppt nojan av att få nåt märke/skavank på hojen. Håller med, den ska användas! :)
 
;) Nu luktar ni ju posörer lång väg , lägg pengar på riktiga däck och underhåll av grus istället posörputs är överkurs på en grusskorv

:hihi ser nån storleken på blinkers och stör sig på extraljus går det helt enkelt inte nog fort , föredrar ljus som lyser bra framför utseendet faktiskt
Ja ja, det kanske är fånigt men jag tycker att snygga, väl genomtänkta detaljer lyfter helhetsintrycket på en hoj. Och med snygga detaljer menar jag inte att hojen ska bli fullkomligt behängd med Kina-eloxerade skruvar.

Men visst, en Tenere 700 ska ut i skiten och göra nytta där ingen jävel bryr sig om vilken sorts bling som sitter på, men fram tills dess kan den väl få vara fin...?
 
Gällande tail tidy.

Jag vill inte montera någon som finns att köpa, tycker inte dom är fina. Har på min tagit bort den långa flärpen som hänger ner där plåten sitter på, och har flyttat upp blinkers. Plåten sitter nu på den svarta lilla plastläppen.

Vinkeln är för stor dock, det ser inte hundra ut och man ser inte skylten speciellt bra bakifrån heller.

Tänkte ge mig på att kapa ur en tårtbit undertill och värma, böja och sen smälta ihop igen enligt fin bild från Paint.

Har nån erfarenhet av hur man ska få stadga och hållfasthet i fogen igen?

mvhKZH-YAM-T700-Kennzeichenhalter-Yamaha-Tenere-700-2.jpg
 
Svar till mig själv.
Har precis köpt plastsvetsgrejer med såna typ clips man värmer fast och en dremel. Arbetet börjar i helgen.
 
Rally.jpg

Blev ägare till denna i slutet av förra veckan och har hunnit lägga ca 60 mil hittills. Trevlig hoj, relativt smidig med "lagom" motor och riktigt "allround" är första intrycken. Blir nog lite kompletterande inköp på tillbehörssidan framåt hösten/vintern. Enklare "pakethållare" och centralstöd står nog först på tur, sedan får vi se om det blir kraschbågar och annat.
 
Har åkt på min rally i lite över 60mil i helgen. Detta är en hoj som behöver en bättre sadel!!!.
Finns det några alternativ?.
Sen har jag tänkt använda Teneren på nästa sommars långresor, så jag skulle behöva tips på bra korvlådor?. Vad kör ni andra med?
 
Last edited:
Suck! Min baby har stått stilla för länge nu. Måste komma ut och smiska den snart! Vår / höst är kanon för MC om ni frågar mig.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top