Jonas Gardèus
Medlem
Du behöver ingen styrdämpare på hojen om du inte kör högt kåpglas. Har plockat bort min nu när jag kör lägreglas, mycket trevligare. Har kört med ebay styrdämpare och det funkar fint. Kört öhlinare förut på andra hojarna.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Ta MT09 direkt och kör med ATC 2 och mode B i början så är det lugnt, du kommer tröttna på 7:an år två. Men håller med, storleksmässigt är 09:an nog lite låg för dig som är så lång, kan då rekommendera yamaha's comfort sadel som höjer sitthöjden med typ 3cm.

Har ingen större lust att läsa igenom 127 sidor så frågar![]()
Har kikat lite på en mt09 2019 men tycker sadeln känns hård (?)
Hur stor skillnad är det mellan original och komfortsadeln?
Och hur blir den om man sätter på nån ruta? Den stora vs den lilla
Jag tror att det är för mycket. Vad kostar en ny?Hej
Har span på en 09:a årsmodell -16 för 74 lax
280 mil på mätaren
Acra och tailtidy.
Najs eller bajs, bra pris?
Är det stor skillnad på -16 och -19?
Hej
Har span på en 09:a årsmodell -16 för 74 lax
280 mil på mätaren
Acra och tailtidy.
Najs eller bajs, bra pris?
Är det stor skillnad på -16 och -19?
Någon som kan svara på vad försäkring kostar för en förare i 25 års åldern mindre stad, funderar över en mt09, men enligt försäkringingsbolagen kommer helförsäkring gå på runt 14-15 tusen per år.
Känns mycket?
Ja det låter väldigt mycket tycker jag.Någon som kan svara på vad försäkring kostar för en förare i 25 års åldern mindre stad, funderar över en mt09, men enligt försäkringingsbolagen kommer helförsäkring gå på runt 14-15 tusen per år.
Känns mycket?

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...
Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...
Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...
På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...