Yamaha MT-09

Kört 50 mil med hojen nu, helt original. Kan helt klart säga att bakfjädringen är för mjuk samt att den är väldigt ryckig i gasen om man jämför med tidigare hojar jag haft.

Så blir till att öka hårdheten och höja till CO 14 direkt, förövrigt grymt kul hoj :D

Du kommer att märka grym skillnad med CO 14. Ryckigheten i gasen försvinner och hojen blir mycket trevligare att köra.
 
Ni som har satt på slip-on/helsystem vad har ni fått betala? Finns det något där man slipper ommappning samt power commander? Funderar på acras helsystem men då krävs power commander osv och jag tycker det kanske blir för dyrt. Vad har ni betalat för acras helsystem ni som gjort det? Har sett att det är ett flertal här inne som har just det.
 
Fick hem min från verkstan i torsdags med utbytt sträckare,
så får hoppas den funkar längre än 200mil som förra gjorde
 
Inte läst igenom alla sidor, men om nu någon har missat denna übercoola video:

 
Märkligt. Jag tycker det är stor skillnad i alla lägen. Kan det vara så att du är bättre med gaskontrollen?

Det skulle jag inte tro, men man känner ju att hojen får mer soppa. Luktar bensin nu, det gjorde den inte innan. Kanske får lite för mycket när den är i dom strypta lägena.
 
Ni som har satt på slip-on/helsystem vad har ni fått betala? Finns det något där man slipper ommappning samt power commander? Funderar på acras helsystem men då krävs power commander osv och jag tycker det kanske blir för dyrt. Vad har ni betalat för acras helsystem ni som gjort det? Har sett att det är ett flertal här inne som har just det.

Jag har Acras helsystem på och måste bara säga att det fungerar alldeles utmärkt även utan power commander och liknande så länge man behåller insatsen i avgassystemet. Om man däremot vill köra utan insats, så bör man nog se till att mappa om m.h.a. power commander.

Exakt pris på mitt system är jag inte riktigt säker på eftersom det var en del av ett paketpris som gällde hojen och flera tillbehör.
 
Skriv upp mig på listan men dåliga kamkedjesträckare:-( Var in till handlarn idag efter ha konstaterat att nu så skramlar den för mycket. Dom hade inte hört om problemet förut och tvekade väl innan dom fick lyssna på den. Får se hur det löser sig. Hoppas det går smidigt så man klarar semestern om två veckor:-).
 
Håll ut till nästa år.
Då kommer Yamaha mned en mer touringinspirerad skapelse med samma fina trecylindriga motor :tummenupp
 
Då var LED-konverteringen klar! Gick förvånansvärt smidigt. En jäkla skillnad i färg och ljusstyrka, så jag är nöjd hittills. Får se hur det är ikväll!image.jpgimage.jpg
 
ja eftersom orginal sitter ihop. dock är det inget att rekommendera. kan vara bra att ha kvar org om du ska byta in eller sälja hojen sen
 
Någon som har kolll på vad det är för skillnad på dom två akrapovic
systemen för utom utseendet. är det bara att ena har mt-09 logggan på sig eller?
eller någon annan skilnad
 
Nyheter
Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Back
Top