XR 1200-tråden.

Tja alla!

Finns det några fler XR1200-åkare i Stockholmsområdet fortfarande?

// Linus

Några fler som i fler än mig? :D
Haha knappt, Finns två äldre herrar Söder om stan, ena åker med offroaddäck.
Ser en XR till och från i Gröndal men han verkar inte vara aktiv på internet.

Men det är första Europamötet för XR1200 i Luxenburg den 8 Juni, jag har fixat skåpbil och funderar på att åka ned i samband med lite bankörning.
30572284_10156679621725016_5841463823902441472_o.jpg

Vilken hoj är det du fått tag i?
Lägg gärna upp bild :).
 
Det vore grymt om Harley återupplivade denna modell.
Min gamla rullar i stan fortfarande iaf. Saknar den ibland.
 
Jag har sett den vid något tillfälle också.
Har du bytt hoj igen från Ducatin?
Du ska inte byta hoj igen till en Indan som nästa? ;)
https://www.blocket.se/landskrona/Indian_FTR1200S__boka_ditt_ex_redan_nu__81702962.htm?ca=11&w=3

170papp 120hk, mindre i storlek än en XR1200.
+30kkr till nya pipor och tuner.

Japp!
Har svårt att behålla en hoj mer än 2 säsonger..

Ha ha njaa... Jag tyckte koncepthojen var sjukt cool, men någonting hände på vägen... vinkeln på avgassystemet är ju en designmässig katastrof.
Och så var det ju det här med priset :dummer
 
jag är en nybliven ägare till en 2008 XR1200 en mycket rolig hoj ju kurvigare desto roligare jag åkte Yamaha YZF 1000R tidigare okej inte samma fart resurser men på något vis roligare ångrar inte en sekund att jag köpte den
 
Här händer det inte så mycket, har ni tröttnat på era hojar ?

Om nån funderar på att sälja sin XR1200 så är jag intresserad, är på jakt efter en sådan. Har varit hojlös alltför länge nu.
 
Vansinnigt cool hoj! Blir det en hoj till någon gång så får det bli en XR. (sjukt att man har begär efter en HD, känns nästan som att komma ut ur garderoben ?)
Får hoppas nya ”custom 1250” som ska släppas under året blir något liknande
 
Såldes det några vita i Sverige?
Inte den mest informativa videon men hojen ser grym ut!
 
Här händer det inte så mycket, har ni tröttnat på era hojar ?

Om nån funderar på att sälja sin XR1200 så är jag intresserad, är på jakt efter en sådan. Har varit hojlös alltför länge nu.
Fixade det själv och köpte mig en -08 XR1200 idag.
Bara det blir lite värme i luften så får det bli en ordentlig provtur och se vad som skrivs upp på önskelistan.
20210522_211725.jpg

Här står hon och myser tillsammans med det andra jänkejärnet.
20210522_212313.jpg
 
Fixade det själv och köpte mig en -08 XR1200 idag.
Bara det blir lite värme i luften så får det bli en ordentlig provtur och se vad som skrivs upp på önskelistan.
View attachment 461017

Här står hon och myser tillsammans med det andra jänkejärnet.
View attachment 461018
En av få om inte den enda HD-modell jag skulle kunna tänka mig.
Provkörde med avsikt att köpa när modellen kom men mitt högerben kom inte överens med luftfilte mm krafs så det blev ingen.
 
Så där ja, bollen är i rullning.
Ny framgaffel (begagnad förstås) med Öhlins innanmäte beställd samt ny luftburk från Twinmotorcycles. Ska bli spännande att se vad skillnaden blir i uppförande.
Har även beställt bromsning/justering hos Evensson i Västerås men det blir senare i sommar.
e5f72a2938005f0d327a8fa12ea4305c.jpg20e43b4b2c511740db35f1e135f8af3e.jpg8255b0ab207437f0b0a7dea0dd5f7879.jpg
 
Hojen har nu blivit bänkad/justerad hos Evenssons maskinservice, kan varmt rekommendera honom - mycket kunnig.
Hojen är original förutom TM luftfilterbox samt V&H Widow avgassystem, bränsle och tändning justerades med SE Super tuner pro (vilken följde med vid köpet av motorcykeln).
Hojen ger nu 89.92 hk på bakhjulet, effekten ökade med 6 hk som mest men framförallt så har den blivit mycket trevligare att köra.
Om man kollar på AFR värdena på första pullet så ser man att hojen gick sjukt fett mellan 2100 - 2800 rpm, allt sådant är nu bortjusterat.
Fortsatta uppdateringar får bli chassimässigt.
1628061557003.png
 
Halloj, kul att se lite nya ansikten!

Min XR står nu mera på Gotland och ska mest rulla mellan raukar och på Gotland Ring.
Har ni en XR1200 :Rockbanan så PM'a om ni vill köra lite bana tillsammans nästa år 2022, har hus + garre runt knuten från Ringen.1628283741545.png
 
Halloj, kul att se lite nya ansikten!

Min XR står nu mera på Gotland och ska mest rulla mellan raukar och på Gotland Ring.
Har ni en XR1200 :Rockbanan så PM'a om ni vill köra lite bana tillsammans nästa år 2022, har hus + garre runt knuten från Ringen.View attachment 463005
Säkert missat nånstans?! Vad har du för fälgar?
 
Haft den 2 år som lowrider, den var så när jag köpte den. Efter att funderat fram o tillbaka på annan hoj (Ducati, KTM, Aprilia - som hade blivit billigare) så bytte jag nu lite grejer: solocuts, Öhlinare, progressiva fjädrar i gaffel. Har bättre bromsbelägg liggandes och till helgen kommer GSXR750-fälgar inkl större skivor hem för konvertering i vinter.
Sen är planen Brembo bromshandtag, öppnare luftfilter och annat avgas men det ligger kanske längre fram. Lack i vinter såklart...
Lite sugen på andra fotpinnar och styrdämpare men ska först sälja min R6 och GSX 1000...
BMW E36 berättar jag om i ett annat forum tänker jag...
 

Bifogat

  • IMG_20210819_001519_236.jpg
    IMG_20210819_001519_236.jpg
    341.4 KB · Visningar: 16
Första test på bana, Sviestad Linköping torsdags kväll. Jag är lite av nybörjare och däck är Avon long-life fram/Michelin touring bak - så inte optimal kombination av förare och maskin.
Förutsättningarna skapade hyfsat lugnt tempo. Utvärdering: Bromsar helt standard, saknar bett och känsla - det positiva är att dom inte blir sämre i slutet av passen.
Skvallerpinnarna på fotpinnar tar i vid nedlägg, om jag tar bort dom funderar jag på om fötterna eller fotpinnen tar i backen först, eller avgassystemet?!
Med tanke att jag använder kanterna på däcken måste jag våga hänga ner min kropp, får jobba på det nästa säsong, med bättre däck.
Foto: Leif DaremoFB_IMG_1631208691532.jpg
 
Nyheter
Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Back
Top