WSBK 2013: Phillip Island - Australien

Riktigt kul att det är igång igen! Såg och hörde jag rätt att Laverty gjorde sin bästa tid i SP3 på racedäck?!
 
P€RRA;5744797 skrev:
Känns som att de kommande åren kan bli turbulenta för både MotoGP och WSBK :3freak
Det är turbulent sedan många år om du har undgått att märka det. Den globala finanskrisen har sammanfallit med dysfunktionella åtgärder att göra racingen billigare. De kommande åren har väl snarare potential att bli mindre turbulenta i takt med att man utvärderar utfallet av en del drastiska åtgärder och blir mer van att bedriva verksamheterna under ganska bistra betingelser.
 
Last edited:
- Checa såg ju riktigt stark ut, frågan är om Perra har rätt & han nästan mörkade farten, såg så ut iaf.. Blir inte förvånad om han vinner dubbelt i överlägsen stil.
Jag kan vara lite cynisk ibland men det skulle inte förvåna mig ett dugg om Ducati försöker vinna minst ett race för att få bra reklam och sen tar straffvikten med ett leende.
 
Checa är 0,4 sekunder snabbare runt Philip Island än Rossi var i slutet av oktober.

:yoparty
 

Bifogat

  • Valentino+Rossi+MotoGP+Australia+Qualifying+nAVpEl8iVOpl.jpg
    Valentino+Rossi+MotoGP+Australia+Qualifying+nAVpEl8iVOpl.jpg
    57.2 KB · Visningar: 81
Checa kommer ligga lite längre ner i fältet ca halva racet, sedan kommer twinnens/Checas fördelar fram, men som sagt det kommer nog bli ett hell of a race i hope :rock

Radarn Läs Nyasfalterat!
 
Checa är 0,4 sekunder snabbare runt Philip Island än Rossi var i slutet av oktober.
Checa var 1.4 sekunder snabbare än Rossi. Han hade startat i första led, före Pedrosa, vilket borde få vem som helst att inse att man inte kan jämföra klasserna mot varandra när den ena kör med kvaldäck.

Stoner körde 1,28.6 för 5 år sedan, med 200 cc mindre och kvaldäck!
 
Last edited:
Och hur stor är skillnaden på däcken de använder?
Moto2 kör slicks från Dunlop och WSS kör mönstrade Pirelli. Vilka som är bäst kanske Lundh kan svara på :)

Kollade tiderna från kvalen och WSS var 1.2 sekunder snabbare än Moto2.
WSS kapade kvaltiden med ca 2 sekunder(!) jämfört med föregående år så asfalten gör nog en hel del för tiderna.

Angående däcken så såg jag minst en förare vars bakdäck hade tappat stora bitar gummi (eventuellt hade delarna som vulkas ihop släppt) och det såg inte bra ut.
 
Last edited:
Phillip Island - FIM Superbike World Championship - Warm Up

1. Carlos Checa (Team Ducati Alstare) Ducati Panigale 1199 1'30.795
2. Tom Sykes (Kawasaki Racing Team) Kawasaki ZX-10R 1'31.508
3. Michel Fabrizio (Red Devils Roma) Aprilia RSV4 Factory 1'31.586
4. Leon Camier (Fixi Crescent Suzuki) Suzuki GSX-R1000 1'31.588
5. Chaz Davies (BMW Motorrad GoldBet SBK) BMW S1000 RR 1'31.600
6. Sylvain Guintoli (Aprilia Racing Team) Aprilia RSV4 Factory 1'31.707
7. Davide Giugliano (Althea Racing) Aprilia RSV4 Factory 1'31.713
8. Leon Haslam (Pata Honda World Superbike) Honda CBR1000RR 1'31.784
9. Marco Melandri (BMW Motorrad GoldBet SBK) BMW S1000 RR 1'31.827
10. Eugene Laverty (Aprilia Racing Team) Aprilia RSV4 Factory 1'32.015
11. Loris Baz (Kawasaki Racing Team) Kawasaki ZX-10R 1'32.028
12. Max Neukirchner (MR-Racing) Ducati Panigale 1199 1'32.033
13. Jonathan Rea (Pata Honda World Superbike) Honda CBR1000RR 1'32.063
14. Ivan Clementi (HTM Racing) BMW S1000 RR 1'32.107
15. Glen Allerton (Next Gen Motorsports) BMW S1000 RR 1'32.757
16. Federico Sandi (Team Pedercini) Kawasaki ZX-10R 1'33.033
17. Jules Cluzel (Fixi Crescent Suzuki) Suzuki GSX-R1000 1'33.037
18. Alexander Lundh (Team Pedercini) Kawasaki ZX-10R 1'33.102
19. Jamie Stauffer (Team Honda Racing) Honda CBR1000RR 1'33.933
 
Bra race hittills i både wss och wsbk! Synd på Checa/Melandri i sbk, de såg bägge rätt starka ut och hade säkert kunna röra om lite i Aprilia-soppan. Synd om MV också, såg riktigt bra ut till de sista varven.

Verkar som att Checa inte får starta race 2 eftersom han var medvetslös och fick transporteras med helikopter men det verkar inte vara någon fara med honom.

Ja, Checa verkar ju onekligen ha fått upp farten på Pangigalgen. Frågan är hur länge däcken håller...
Krävs väl tre race (beroende på placeringar) innan det beslutas om ev restriktioner?


Edit:
http://www.fim-live.com/fileadmin/alfresco/2013-6510004_eng.pdf
Sid 54>
2.4.4.2 Minimum weight adjustments

Är du igång med dina reglementen nu igen? :)
 
Last edited:
Lundh 13:e och 15:e. Det är väl helt ok! Särskilt race ett! Eller? Såg inte racen...
 
Back
Top