resare84
Ride on..
Tänkte bara om någon har nå tips på vad som kan vara viktigast att fixa innan man ställer bågen i garaget under vinterhalvåret.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Testa att trycka på startknappen det brukar funka för migKrisse_ skrev:2567266står en massa om att man kan droppa lite motorolja i varje cylinder och sen köra några varv med startmotorn, hur drar man några varv med startmotorn?
Krisse_ skrev:2567346"Skruva bort tändstiften................... OBS! Se till att tändhattarna är jordade så att inte gnistbildning uppstår."
citat från http://www.tvingmcservice.se/mctips2.html
Krisse_ skrev:2567266-töm förgasarna, hur gör man det?
-Spraya lite 5-56 under gummitätningarna på gaffelbenen, menar du under packboxarna eller?
Den lär ju knappast starta när du inte har tändstift i..Krisse_ skrev:2567266-töm förgasarna, hur gör man det?
-Spraya lite 5-56 under gummitätningarna på gaffelbenen, menar du under packboxarna eller?
står en massa om att man kan droppa lite motorolja i varje cylinder och sen köra några varv med startmotorn, hur drar man några varv med startmotorn?
sporTlovEr skrev:2571133Den lär ju knappast starta när du inte har tändstift i..![]()
Ja, om det nu inte duger med att söka på SH så..Dr.Bike skrev:2575913Övriga: Som sagt... Ett och annat vinterförvaringstips KAN komma att dyka upp i ett tidningsställ nära dig..
scud skrev:2575924Ja, om det nu inte duger med att söka på SH så..![]()
Så sant, dessutom skönt att ha allt på en sida (eller hur många det nu blir i tidningen)..Dr.Bike skrev:2575930Sen att det är mysigt att lägga sig ner med en fräsch tidning, den aspekten missar man helt med datorn![]()
scud skrev:2575934Så sant, dessutom skönt att ha allt på en sida (eller hur många det nu blir i tidningen)..
Undra när man ska orka "konservera" skiten bara.. Nu står den under ett skynke i garaget, smutsig och jävlig..![]()
*DanTheMan* skrev:2599153Kör in den i garaget,gå ut ur garaget,,lås porten.
*DanTheMan* skrev:2599153Kör in den i garaget,gå ut ur garaget,,lås porten.
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |