Pommes
Ny medlem
HansJ skrev:2496400Helt novis på det här med GPS:er. Det lilla jag tror mig förstått är att det finns två typer, en för "vildmark" och en för bilnavigering, men ingen som kombinerar de två? Vill inte köpa två, utan vill ha en flyttbar variant.
Ska jag köpa en GPS vill jag ha en som funkar att ha med på vandringar (Sverige, alperna, världen), plotta hoj- och båtturer (Europa), och som funkar att ta med om man ska köra bil på okända platser (dvs körinstruktioner, ffa Europa).
Har jag missat någon modell, eller är någon av de som nämns ovan funkis för mina behov?
Quest är också ett alternativ dock mer år bil/mc hållet.
Den kan också ladda in friluftskartan och bluechart.
Har använt den i skogen några gånger det som är det negativa är väl antenn positionen och att den känns "felvänd".
Men ska du i förstahand ha den på mc:n så är det ok alternativ.
? Gpsmap 60CS HAR VISST automatiskt routing, dock saknar den röst,,, får lite påminnelsepip när det närmar sig sväng vilket man inte hör när man kör hoj, men som räcker utmärkt i bilen!!! Den visar mycket pedagogiskt på displayen hur jag skall svänga i alla korsningar/rondeller på samma vis som din quest och den klarar av automatiskt reroutning och allt annat man behöver.