Vilka är bäst på att köra bil. Lantisar eller stadsbor?

Vilka är bästa på att köra bil. Lantisar eller stadsbor?


  • Antal röstningar
    0
Men att jämföra med just Stockholmare är ju lite orättvist. De bor ju i en stad som är byggd för cyklister och inte för bilburen trafik så det är ju klart som fan att de inte kan köra.
Och med Stockholm menar man den där bebyggelsen i mitten, inte saker utanför för det är förorter. En kompis sa att han bodde i Stockholm medan jag påstod att han bodde i Solna.

Men faktum kvarstår, jag kör fortfarande bäst.
 
Jag tror de sämsta förarna är de som tror de är bäst. Och en pool sen tidigare visade väl att det var största delen av SH kollektivet? :p
 
Efter många år i skogarna så har jag kommit i kontakt med renodlade stadsbor och åkt med rätt mycket.

Mina upplevelser tyder på:

"Lantisar" är bättre på hållla avstånd, bedöma underlag, mörkerkörning, planera omkörningar, rent körtekniskt hantera bilen (typ reagera korrekt på understyrning och känner tendenser till överstyrning) och fulknep som att använda räcken och snövallar till att bromsa om skit träffar fläkten på riktigt :hihi

"Stadsbor" är generellt bättre på placering, filval, bedöma och följa trafikrytm, parkera och är säkrare på var de har kanterna på bilen. Också klart bättre på att planera i enkelriktningslabyrinter.
 
irrelevant tråd; alla vet att lantisar har häst och droska. ibland lyxar några till det dock och skaffar en åsna istället.
 
Stadbor kör bättre om man tänker sig trafikrytm, planering och koll på med(mot)trafikanter.

Lantisarna kan hantera bilen bättre.

Jag har varit lantis i 28 år och storstadsbo i 17 år och kan bara instämma till 100% !

Sedan finns det givetvis alltid individuella undantag som bekräftar regeln men generellt är det helt klart så.
 
Det är ju en jävla skillnad på att kunna köra bil och att hitta i stockholm som många verkar hänga upp sig på.
Jag röstar för lantisar :tummenupp
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top