Vem var vållande (film)?

TS kommer inte norrifrån, när klippet börjar så är TS redan i rondellen precis efter avfarten mot Norrtälje:
View attachment 502894

TS har alltså kommit in i rondellen tidigare, antingen från tunneln eller från Valhallavägen:

View attachment 502895

Titta på bilderna från mina tidigare inlägg. Från tunneln säger skyltningen att man får ligga i högerfilen om man ska rakt fram mot E4/E20 Göteborg, och från vallhallavägen får man mycket riktigt svänga vänster dvs ta tredje avfarten (se numrering i skissen ovan) ifrån högerfilen i enlighet med skyltarna men det är fortfarande avfarten mot E4/E20 mot Göteborg. Det är dock inte den avfarten TS tar utan TS fortsätter förbi denna avfart, hela tiden liggandes i högerfilen, och gör därmed fel enligt skyltningen :fakta

Som jag skrev tidigare, det är absolut den som utför ett osäkert filbyte som blir vållande vid en sån här händelse, men om TS hade följt skyltningen och svängt ut ur rondellen där han skulle gjort så hade olyckan troligen aldrig hänt. Olyckan sker precis vid pilens slut, och det ser vi klart och tydligt bara genom att titta på bilden ovan att där hade olyckan skett igen och TS hade fått den vita bilen i sidan ifall TS försökt köra på samma sätt vid denna tidpunkt. Bilen i vänsterfilen förväntar sig att bilen i högerfilen följer skyltningen, bryr sig inte om att kolla döda vinkeln och kör så in i sidan på TS. Igen, det är mer fel att inte genomföra ett säkert filbyte varför bilen i vänsterfilen blir vållande. Men TS gör också fel :fakta
Asch soo, du har rätt av TS väg, sorry. Japp TS skulle ha fortsatt mot Cederdalsgatan.
(Jag har själv fått ahaupplevelser av att komma från norr ett par ggr)
:rodnar
 
Jag saknar designperspektivet, dvs om det hade gått att utforma trafiklösningen på ett sätt som undviker de oförutsägbara situationer vi sett exempel på?

För övrigt kan jag konstatera att ifall man hade adderat spårvagnar från 4 håll, 7 cykelbanor och 5 obevakade övergångsställen som leder till ett fik i mitten hade det kunnat kvala in som en gångbar Göteborgslösning.
 
Jag saknar designperspektivet, dvs om det hade gått att utforma trafiklösningen på ett sätt som undviker de oförutsägbara situationer vi sett exempel på?

För övrigt kan jag konstatera att ifall man hade adderat spårvagnar från 4 håll, 7 cykelbanor och 5 obevakade övergångsställen som leder till ett fik i mitten hade det kunnat kvala in som en gångbar Göteborgslösning.
Det gick spårvagnar där förut................... Tur att de försvann men nu är det några modelljärnvägsvänner som prompt ska ha spårvagnar i stan. :kulspruta :censored
 
Nyheter
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

Back
Top