Var i Sverige ska man bo?

Så enkelt kan man nog inte förklara det. Flyktingar/invandrare finns det ju överallt.

Så enkelt är det.
Har flera gånger sett nybygda områden som där bostäderna inte blir uthyrda.
Invandrarverket fyller lägenheterna.
Området får dåligt rykte.
Kvarvarande bostäder blir billiga.
Fylltrattar och pundare flyttar in.
Färdigt.

Visst finns det invandrare överallt.
Men om du kollar de som bor i din närhet (om du inte bor i slummen) så kommer du att märka att de flyttat dit självmant.
 
Ja, faktiskt inga, typ? Det verkar av någon anledning som att en vettig samhällsstruktur är omvänt proportionell mot årsmedeltemperaturen.
Har en helt oventenskaplig teori om det där:
Förr i tiden så frös man nå jävulskt större delen av året. Helt förklarligt då man inte kunde eller hade råd att bygga vettigt isolerade hus med effektiv uppvärmning.
Hårt fysiskt arbete gör en varm. Alltså jobbade man hårt nå jävulskt så man slapp frysa å dessutom fick nåt vettigt gjort samtidigt. Den här fliten kom med tiden att bli en del av folksjälen.

Bodde man i nåt skönt tropiskt klimat med överflöd av allt, så kunde man lika gärna chilla en dag till. Det blev snabbt tråkigt så folk (män) kom på det roliga med krig. Mer eller mindre konstant krigföring med grannstammarna blev därför normalläget. Den här kampviljan kom med tiden att bli en del av folksjälen.
Jag håller inte riktigt med. Om du nöjer dig med subtropiskt klimat så har du ju bland annat Hong Kong, Singapore och Taiwan i Asien vilka är minst sagt civiliserade och har varmt så in i helvete på sommaren och runt 15 grader på vintern. Japan har varm sommar men de har ju vinter också i och för sig. Sedan lär väl Texas och resten av södra USA ha det varmt nog för de flesta?
Har du verkligen tänkt efter?
Hong Kong: Diktatur.
Singapor: Pseudodemokrati.
Taiwan: Kallt. Halvdiktatur.
Japan: Kallt. Knäpp konservativ kultur utan ambitioner att förändras.
USA: Möjligen Florida då, men folk i USA är ju religiösa å konservativa nå jävulskt. Visste du t.ex. att i vissa stater i södern kan man bli underhållsskylldig efter ett ONS även om ingen blir gravid?
 
Växjös nöjesutbud är lite pensionärsinriktat, ja.
Till på köpet så finns det inga nöjesmetropoler i närheten.
Men jag gillar stället ändå.
Sävsjö är samma sak.

Fick dåligt samvete av att sabla ner Växjö.
Det handlar ju om att flytta från Boden (18277 invånare) till Växjö (60887 invånare) i syfte att flytta till en småstad.
Naturligtvis finns det nöjesutbud i Växjö.
Dessutom hyfsat nära till festivaler:
Emmaboda, 64 km (även "en dag på strippen").
Hultsfred, 106 km.
Sölvesborg (Sweden rock), 111,4 km.
Blädinge (Tyrolen), 26 km.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top