Vanlig missuppfattning om olja?

Tror att Björn Waldegård tryckte ner bananer i motorn då oljetråget hade spruckit i Safarirallyt, det räddade den sträckan så han kom i mål.
Tror dock inte att det går så bra att poppa med banan... eller varför inte...
 
Härligt! Kan inte du poppa extra och bjuda in oss på event så vi kan följa detta i "goda vänners lag"? Jag dyker upp! :)

Det hade jag gärna gjort men Kastrulloljan jag hade hemma verkar inte vara kvalificerad för min popomat.
 
Sen slår det sldrig fel. Har man en tes man är nöjd med kommer det nån kunnig idiot och dödar den med fakta. Kreks!
 
Som ung man utan internet så såg man mer TV. Där fanns ett vidrigt program vid namn Cafe Norrköping med en ännu vidrigare programledare. Han hade nöjet att ha en pilsk pensionärsdam på besök som berättade att hennes man hade hört att olja kunde göra sexlivet lite roligare, varpå mannen hade sprungit ut i garaget och hämtat motorolja.

På något sätt gissar jag mig till att trådstartaren och "motorolja i sovrummet"-mannen måste vara släkt eller till och med samme person?
R-8308058-1459684440-8437.jpeg.jpg
 
En till oljetråd med Biltema....

outta-here.gif
 
Ingen som nämnt OKQ8s sbk-olja än och att man kan köpa den i 20L dunkar till ett bättre pris än literförpackningar?
 
Har även haft gott resultat med att smörja upp, och få fart, på en dåligt fungerande relation.

Jo, det svider ju inte ens första gången och sedan går det utav bara farten.

Passa dig dock för hydraulolja, det svider så in i helvete. Hur vet jag det...?
 
Last edited:
Brukar handla på Swedol på Ringön, hållplats Plastteknik med buss 47, men ser att den idag finns hemma också i Swedol V:a Frölunda. Så det blir väl en sväng dit.

PS Den är skitigare när jag tappar ur den efter 200 - 300 mil än när jag häller i den. Så alltså OK ! DS

eller Q8, bara att välja
 
Förut fanns det tillsatser i Castrol RS för att den skulle lukta gott vid förbränning. Var det för BMWs skull?:7peta

Jag vet säkert att Motul häller jordgubbesaft och päronsaft i sina oljor.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top