Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Verkar vara många som har hoppat in direkt på RR-hojar. Är ni säkra på att ni verkligen hanterar dom?......
Tror det beror mycket på förarens mentalitet. Tror inte jag skulle varit någon långlivad sporthojsförare som 20 åring. Det var mer kamikaze på den tiden.
Angående hantering så kan jag ju inte påstå att jag kan klämma ur hojen till max. Marginalerna är goda. Tror dock att den är säkrare än en vanlig gathoj. Polaren har en Bandit som är betydligt mjukare i chassiet, sämre bromsar osv. Dvs. inga egenskaper som hjälper en nybörjare. Slanga helvette mitt i stan med en 50hk motard tror jag inte heller är något säkrare val då körstilen är mer risky.
För mig är grejen med hoj att ha grymma fartresurser. Sitta på ett kraftpaket som har så det både räcker och blir över. Åker hellre bil än att jag kör en hoj som känns slö.

YZF R1
998cc
Varför inte?![]()
|
|
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen
Med anledning av Ducatis 10... |
|
|
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!
Just nu återhämtar vi oss p... |
|
|
Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!
Just nu är vi mitt i provkö... |
|
|
Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!
Just nu är Bike på plats på... |
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot I samband med... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |