Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Verkar vara många som har hoppat in direkt på RR-hojar. Är ni säkra på att ni verkligen hanterar dom?......
Tror det beror mycket på förarens mentalitet. Tror inte jag skulle varit någon långlivad sporthojsförare som 20 åring. Det var mer kamikaze på den tiden.
Angående hantering så kan jag ju inte påstå att jag kan klämma ur hojen till max. Marginalerna är goda. Tror dock att den är säkrare än en vanlig gathoj. Polaren har en Bandit som är betydligt mjukare i chassiet, sämre bromsar osv. Dvs. inga egenskaper som hjälper en nybörjare. Slanga helvette mitt i stan med en 50hk motard tror jag inte heller är något säkrare val då körstilen är mer risky.
För mig är grejen med hoj att ha grymma fartresurser. Sitta på ett kraftpaket som har så det både räcker och blir över. Åker hellre bil än att jag kör en hoj som känns slö.

YZF R1
998cc
Varför inte?![]()
|
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Pressrelease, Borgo Panigal... |
|
|
Nytt i MotoGP till 2027
MotoGP inför nytt helgforma... |
|
|
Fyra nya Triumph-modeller
En helt ny Bonneville T40, ... |
|
|
|
Seriösa mc-kläder till bra pris
Raven Moravia TX Air+: Seri... |
|
Márquez obeveklig i Misano
Misano gav Márquez hans fem... |
|
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |