Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Var = lokalitet/plats, Vart = riktning/rörelseWell, inte svänskt lärarsch diräKct, men det räcker med att man råkar säga att det heter var bor du, och inte vart bor du så är bollen i rullning.
Lite mer info om orden som har flera betydelser:Var = lokalitet/plats, Vart = riktning/rörelse![]()
Var på hembryggarträff för några veckor sedan. Kollosalt trevlig tillställning, förutom detaljen att jag inte tycks tåla spriten längre.Bokade en ölprovning i ett cafe beläget i en verkstadsbyggnad bredvid en bensinmack. Ett par veckors väntan, långa veckor.
Den där fick mig bli marginellt sugen på att bygga en sidovagn som lutar med hojen. Borde vara ganska lätt att fixa.
Vad det din KTM 790?Sålt hoj idag. Kommer att sakna den, men kikar redan på något annat. Pengarna kommer att gå jämnt upp och det är trevligt och nya köparen var väldigt trivsam att prata med och kompisen som skulle köra hem hojen. En bra dag![]()
Jo... Gillar hojen, men omständigheterna gör att jag behöver en större maskin med lite mer touringegenskaper. Och jag har inte råd med två maskiner just nu - bilar och allt annat som mer eller mindre behövs, kostar för mycket.Vad det din KTM 790?
"Tammer"? Var det en freudiansk felskrivning?View attachment 497027
Blev bara lite över två Tammer men det behövs inte mycket för att le i sadeln på något man gillar.![]()
Om Leonardo hade designat Strf 90?Kontext?
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |