Vad fick dig att le idag?

Bonushumor med det där var när programledaren verkar fått direktiv att vara lite hårdare och tuffare mot personerna de intervjuar och därmed (bara) ställer samma fråga flera gånger, även när hon faktiskt fått svar på frågan :näsblod

Jag har senaste månaden varit positiv överraskad över att just SVT's Agenda och Rapport/Aktuellt går lite hårdare mot de som bär ansvar i saker och ting, men samtidigt blir det lite komiskt ibland som i exemplet ovan :tummenupp :)

Ja, båda sidor verkar lika obekväma i den nya ordningen.:lol

Lite lustigt att miljöpartiet inte godkänner regeringens politik.:va
 
Var och hämtade hem mitt depåtält från postnord idag, och så efter en kort diskurs på fejsbook med ett par andra jag tältat med i depån under 2014 så tog jag och bokade upp den första bandagen, ATT BKK Pröva på EM, för att känna på hur kroppen hänger med på en större bana än knix, utan att behöva åka 30 mil och lägga massor av pengar.
Men jävlar, blev alldeles pirrig och glad. Planen för säsongen är fan i rörelse nu. Sedan om det bara blir bajs av hela skiten gör inget just nu, för allt är fortfarande möjligt. :banana
 
Att moppen som stannade för fyra år sedan och jag inte fick liv i, som gjorde att jag verkligen tog A-kort, har stått i garaget sedan dess och nu började jag fixa med den igen och den puttrade lite. Smilbandet ramlade dock ner lite när det visade sig att den bara gick på startgas, men det var i alla fall liv, mer än det varit på fyra år.
 
7fcbf13070c968be5e3d15475e73ce81.jpg


Haha, underbart!!
 
DSC_1213.jpg
Tog en liten tur såhär för att sparka igång säsongen.
Kroppen hängde med väldigt mycket bättre än i augusti när jag ställde in hojen. Fan va najs! Det gick till och med rätt bra att flytta runt arslet i sadeln!
:banana
Den nya hjälmen immar i princip inte igen alls, vilket är en alldeles fantastisk förbättring mot den andra som jag inte kunnat köra med visiret stängt på såhär års.
 
View attachment 428295
Tog en liten tur såhär för att sparka igång säsongen.
Kroppen hängde med väldigt mycket bättre än i augusti när jag ställde in hojen. Fan va najs! Det gick till och med rätt bra att flytta runt arslet i sadeln!
:banana
Den nya hjälmen immar i princip inte igen alls, vilket är en alldeles fantastisk förbättring mot den andra som jag inte kunnat köra med visiret stängt på såhär års.

Vad hände med kroppen i höstas??
 
Nyheter
Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Direkt från Teneriffa! Förs...

CIAO ITALIEN!

Pressrelease från KTM: ...

Nu jobbar vi med Katalogen!

Idag startar vi det digra a...

Nu jobbar vi med Katalogen!

Idag startar vi det digra a...

Provkörningsvecka, KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Bike är på plats på sommarv...

Nortons comeback

Norton gör en triumferande ...

Boxer, V3, V4, VR5 och 6-cyl

Teknik – nya mc-motor...

Enfield presenterar sin stora twin

Efter spionbilder, hintar o...

Gotland Ring Bike Week 2026

Packa hojen, damma av hjälm...

Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Back
Top