Uppmaning! Hälsa. Alltid.

Eller ännu värre en Sverige demokrat!:crash

Eller de kör nog inte motorcykel eftersom det i grunden är inlånat från en annan kultur...

Låt mig då påminna om att det gamla språkröret Birger Schlaug fick någon gång på 90-talet för sig att ge upp ett "Rebel yell" och damma av sin oljerykande gamla surhink, aka cb 650.

Om han kör idag svävar jag dessbättre i okunnighet om.

Ni är varnade.
 
var ute en sväng igår med sambon och tycker det är underbart att se så många vinkande nävar från både mcknuttar och räcernissar. Dock besvärade jag inte med att hälsa tillbaka till de två ynglingar på en scooter moppe som febrilt försökte få mig till att hälsa :glömdet
 
Jag hälsar i stort sett alltid, tycker de flesta hälsar tillbaka också. Även Poliser :) Men som nån annan skrev känns deras hälsningar lite mer tveksamma på nåt sätt.
 
Ett litet trådlyft bara för att uttrycka min glädje av att den svarta Ducatin (996:a?) jag möter ibland på Limhamnsvägen i Malmö vinkade idag också när jag kom på lånemoppen, en BMW C400X. :krama

Det finns fan hopp för mänskligheten!!
 
Det mest underbara är ju när någon liten kille/tjej vinkar armen av sig i föräldrarnas sällskap, brukar stanna om jag har möjlighet och låta dom provsitta hojen, barn blir underbart stissiga när dom får provsitta. Kanske blir det en hoj åkare av dom i framtiden.. aldrig varit med om att en förälder protesterar.
 
Det mest underbara är ju när någon liten kille/tjej vinkar armen av sig i föräldrarnas sällskap, brukar stanna om jag har möjlighet och låta dom provsitta hojen, barn blir underbart stissiga när dom får provsitta. Kanske blir det en hoj åkare av dom i framtiden.. aldrig varit med om att en förälder protesterar.

Visst är det kul! Brukar låta dom starta hojen och varva. Ögonen på dom små liven gör hela dagen. Förhoppningsvis blir det en hojåkare i framtiden
 
Jag drog in kopplingen igår och gjorde några revs med gashanden på 40sträckan invid cykelbana. Vuxfolket de hörande undrade varför i h .. på dette vise? Ungflocken blev nöjda iaf.
 
Jag drog in kopplingen igår och gjorde några revs med gashanden på 40sträckan invid cykelbana. Vuxfolket de hörande undrade varför i h .. på dette vise? Ungflocken blev nöjda iaf.

Detdär har jag också gjort ibland när ungar på olika sätt försökt visa att man ska föra oljud på nåt sätt. Alltid lika kul :rock
 
Ska jag vinka på en Kymco MC-scooter också? :D :confused:

JA! :)

Min son (21 år, har bara B-körkort) har nyligen köpt en Piaggio MP3 500. De flesta på mc hälsar på honom fast han kör en trehjulig mc. :tummenupp
Visserligen ofta efter att han har hälsat först, men ändå.

Undantaget verkar vara glidarpojkar på H-D och liknande moppar. De är kanske för coola för att nedlåta sig att hälsa på en MP3:a eller så har de problem att styra med en hand? ;)
 
När jag körde sporthoj så upplevde jag det som att 99% av alla sporthojar man hälsade på hälsade tillbaka. Dock så var kromslädarna ibland dåliga på att hälsa tillbaka.

Sålde sporthojen pga barn men nu när man köpt sig en kromsläde som jag förvissa byggt om till helsvart bobber så hälsar jag fortfarande på alla på 2 hjul. Dock så är sporthojarna dåliga på att hälsa tillbaka nu :(:gnissla
 
Hälsar alltid om jag inte är upptagen med vänsterhanden med annat, dock inte på saker som vagt påminner om motorcyklar men bara kräver B-kort;)

Upplever att de allra flesta hälsar, dom grupper som sviktar är vissa typer av kromslädar, primärt de som är så upptagna av sin köpta livsstil att vi andra inte är hårda nog. Dom kanske har så mycket fransar på armen att det är opraktiskt att släppa styret, vad vet jag;)

Finns också ett segment av yngre poserande sporthojar som är dåliga på att hälsa, gissar att det är lite samma sak där. Dom har köpt hoj, det fräckaste färgmatchande skinnstället dom kunde hitta, klistrat hojen full av fräcka dekaler och är så upptagna av detta att dom missat grejen med att hälsa, eller så har jag fel.

Tycker vi är lite dåliga på att hälsa, kulturen är bättre nere på kontinenten känns det som.
 
Har märkt att när jag kör min Honda CBR600F med integralhjälm hejar 9/10. Men när jag kör KTM motard med crosshjälm så hejar mindre än hälften :gråta
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top