Hansson_TZR
Ny medlem
Jag måste väll få upp effekt om jag tar bort pluggen som sitter i avgasröret.
Det som biifer sa lät javla jobbigt!
Det som biifer sa lät javla jobbigt!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Biifer skrev:Nu har min underbara CP hoj pajjat! Ingen gnista! Vete fan va som är fel! Har kollat tändstiftet och det var de inge fel på! Fudnerar på om det kan vara CDI boxen... Någon som vet om dom brukar gå sönder bara så där?
Ska tilläggas att hojjen bara dog vid en inbromsning och sedan bara inte ville starta...Hur kollar man att CDI boxen funkar? Verkstag lr?
Fluxir skrev:har för mig att det var vid 7000rpm original.. men min ypvs funkar inte... så.. ska fixa en ny när ja orkar.. ingen som har en liggandes??
den snyggast tzr jag sett lätt ifalloXydex skrev:Sorry my bad eller forumets bad iofs för de va kukigt att även när man lagt till bilden man vill ha så måste man "lägga till bilden"
aja nu då kanske
![]()
![]()
snacka med red_lime är på sporthoj i helgen får han en tzr 99 från tyskland.. den är väl ganska ny??tedebest skrev:Är det ingen som har en nyare TZR?
Vore coolt med en bild på en sådan!
koop skrev:öh hurru... Delta i Falkenberg
180cc cylle, större förgasare och tokfett avgassystem
Awweboy skrev:Tjena!
Jag har lite problem med min TZR -90. Den går lite ojämnt och hackar lite ibland runt 6-7-8 rpm. Ibland kan den även hacka lite på högre varv. Och ibland känns det som att effekten "kommer och går".
Jag har testat byta tändstift, rengjort förgasaren. Men får ungefär bara upp den i 130km/h, den är ostrypt för det sitter inget i utblåset vid cyllen i kröken och då borde den väll gå snabbare än så? För det är väll ingen strypning i cdi:n?
Jag har läst lite här på forumet om YPVS:en och det verkar ju vara någe fel med den. Men jag undrar hur man kollar det och hur man fixar de?
Help me! plz!
/Arvid
cRoC skrev:-90´s CDI box är strypt om jag inte minns fel.
Dizzy skrev:Buhuhu!jag har nu lämnat er. Cykeln är såld och långt borta ifrån mig
vet inte vad jag ska ta mig till, är deprimerad långt in i själen! Förhoppningsvis blir det 600 mot sommaren nästa år.. Men tills dess så blir det väll rullande på fyra hjul istället för på två.
Ha de så skoj så länge de varar! För mig så kommer det väll ta ett tag nu innan jag kör hoj igen
![]()
!!!!
För att vintern närmar sig, priserna sjunker på mc, jag fyller 18 i oktober och tänker ta bilkörkort innan vintern och då går det inte att köra mc. Så det får bli fyra hjul ett tag, men två kommer att komma tillbaka, inte frågan OM, bara NÄR.Padde skrev:Varför sälja så tidigt?
AdrenalineRush skrev:ja tror effekten kom vid 6500 me orginalsystemet men nu e det 7500 som gäller me trimsystemet!
Biifer skrev:Nu är den har! Hurra hurra! TZR tråden har uppstått!
Här kan alla som har en TZR lr en DTR samlas och diskutera dessa underbara modeller som tar allt i 125cc klassen![]()
Ladda upp lite bilder som en start vet ja!
Tzr91 skrev:Tja, Jag behöver hjälp!! Vet nån vad det är för orginalmunstycke till förgasaren på tzr årsm. 91? Och vet nån hur mkt större förgasare man ska ha om man sätter på giannelli trimrör? Tacksam för svar//Chrille.
cRoC skrev:Förresten: Tjackade miniblinkers fram och bak, bak blir svin fint. Men fram är blinkersarmarna så korta att dom inte sticker ut någonting ur kåpan. Dom snarare trycker in kåpan lite. Vad kan man göra åt det?
Vad finns det för pinnar att sätta på utan gummi?
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |