dunderhonung
Vill ha en duke nu!!
Nä, depressioner har sin grund i att man äter fel...
Det jag läst om depressioner är att de triggas "psykologiskt" eller "biologiskt"
AKA kasst psyke, eller skitgener. Välj själv vilken grupp du tillhör.
Det är bra att du läst, dock har du missat några viktiga kapitel.
Att vara deprimerad handlar inte "att tycka synd" om sig själv, som du uttrycker det.
Tvärtom så känner ofta personer som hamnat i en deprisson skam över det och skäms mycket, och försöker även ofta dölja det.
Oftast pga att det finns dömande och fördomsfulla människor som du, som bara fnyser åt dem nedlåtande och ber dem att ta sig i kragen.
Du kanske inte har haft nån i din närhet som varit deprimerad?
För att vara deprimerad handlar inte om att ha en "dålig dag" eller känna sig nere en kort period.
När man lider av en deprission förlorar man sig själv och sin livslust. Allt tappar mening och betydelse. Glädjen man kände inför saker och ting blir som bortblåst och man fylls av hemsk hopplös tomhet.
Vad en människa råkar ut för under sitt liv präglar den, och alla har kanske inte växt upp i en rosa luddig sound-of-musik-värld där allt är frid och fröjd.
Du kan omöjligt veta vad människor har fått erfara under sin livsgång och den sorg de fått utstå, så skippa de pikande trams-kommentarerna.
Last edited: