Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nu har jag en Speed triple men jag satte på svarta clip ons från LSL med 1" rise:
View attachment 408910
Har kört ca 50 mil med dessa nu och börjar verkligen gilla det mer och mer.
Lutningen är aggressiv men inte för aggressiv. Hojen blir lite svårare att svänga jämfört med originalstyret men enligt mig är det inget problem.
Kan rekommendera LSL clip ons, kostar ca 2000:- om jag minns rätt. På Speeden tar däremot instrumentpanelen emot lite vid fullt utslag, de hade behövt ca 2-3mm mer för att få fritt spel.
Tja e det nån mer som har fått problem med växellådan ? Växel hoppar ur och svår få i växeln, ja va inne hos johans mc men dom hade inte tid förrän 15 aug, så jag får åka till karlstad nästa tors , bike gbg o kenneth vill/får inte laga skiten säger dom!!!!
Låter inte kul, årsmodell på din hoj?
Har en 2009'a som snart gått 3000 och inga problem med lådan. Går som en klocka.Tja e det nån mer som har fått problem med växellådan ? Växel hoppar ur och svår få i växeln, ja va inne hos johans mc men dom hade inte tid förrän 15 aug, så jag får åka till karlstad nästa tors , bike gbg o kenneth vill/får inte laga skiten säger dom!!!!
jadu alla har inte lika tur ?Har en 2009'a som snart gått 3000 och inga problem med lådan. Går som en klocka.
Jag har beställt för över en vecka sedan och hoppas det kommer vilken dag som helst
Blir hur bra som helst att kunna justera alla vinklarna
View attachment 408896
Tjena,Tja e det nån mer som har fått problem med växellådan ? Växel hoppar ur och svår få i växeln, ja va inne hos johans mc men dom hade inte tid förrän 15 aug, så jag får åka till karlstad nästa tors , bike gbg o kenneth vill/får inte laga skiten säger dom!!!!
Tjena,
Vilken växel är det som hoppar ur?
Jag antar att du belastar motorn ganska hårt när detta händer, får jag gissa att det är 2:an eller 3:an?
Det låter tyvärr som att den är väldigt buskörd, mycket bakhjulsåka eller försök till bakhjuksåka brukar leda till dessa problem. Det enda man kan göra är att renovera lådan.Det e 2an o 3an som du säger men även i lågfart och 1an svårt få i
Det låter tyvärr som att den är väldigt buskörd, mycket bakhjulsåka eller försök till bakhjuksåka brukar leda till dessa problem. Det enda man kan göra är att renovera lådan.
Hur går det? Fått dem än?
Tjena!
Är sugen på en st3 men avskyr trycket fram man får av sadeln. Har ni andra gjort något åt detta? Lämna in sadeln? Bytt till sargent eller triumphs gel-variant?
Jag är ute efter en mer avslappnad åkning då det blir mycket handledning för tjejen och hon kör saaakta ;-)
Då var det beställt ett Rizoma styre och lite små godis håller vi tummarna att det blir bra![]()
Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan
Screenshot När Buell för... |
|
![]() |
Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h
Den brittiske stuntföraren ... |
![]() |
Stora Motorcykelkatalogen 2026
Nu har vi öppnat förbeställ... |
![]() |
Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen
Nya Panigale V4 R har senas... |
![]() |
Vilken otrolig comeback!
Spanjoren Marc Marquez full... |
![]() |
Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats
Ända sedan INDIAN MOTORCYCL... |
![]() |
Nya Ducati Panigale V4 R
Ducati har nu lanserat nya ... |
Eldrivna Honda WN7
Honda WN7 Honda har pres... |
|
![]() |
Stark Varg EX, en smygande ninja!
Nu har jag och Varg EX hunn... |
![]() |
BMW presenterar Vision CE
I samband med IAA Mobility ... |