Triumph Speed Triple-tråden

Hej alla, är det någon som vet om det funkar med Pilot Power 190-däck bak (original sitter det 180 på min även om det står 185 i boken). Borde väl inte vara några problem va? Och samma fälg borde väl funka oxå.

Att gå upp i storlek är inte att rekommendera om man vill behålla den kvickstyrda känslan i hojen. 190 kommer göra hojen "slöare" i känslan när du kastar den in och ut ur tajta kurvor. Bara ett tips.
 
App-App, :öl :öl :öl ? det är 5-6 guld eller svarteloxerade skruvar:rolleyes: . Dom räcker längre :fakta
 
Några triplar som skall göra stan osäker Lunda:tisdag och/eller Vaxholm/Skogis/Rosenhill/Tyresö:Onsdag ?
 
Är det nån som vet hur mycket Triumphs highpipe (955i) låter? Låter den mycket mer än originalpipan?
Snart blir det banpremiär men det är 93dB gräns :( 955an är ju reggad till 93dB(!) i papprena, men det är ju med original stupröret... :( (Vad brukar andra hojar vara reggade till vad gäller ljudnivå?)
 
Är det nån som vet hur mycket Triumphs highpipe (955i) låter? Låter den mycket mer än originalpipan?

Som nybliven Speed Triple ägare (sedan två dagar tillbaks) så har jag kanske lite svårt att jämföra ljudnivåerna men.......

Jag har Triumphs Highpipe på min och jag kan inte tänka mig att du kommer under 93 db med den på! Hade ett Remus på min Kawa ZRX innan och jag tyckte att den lät rätt så mycket men det går inte att jämföra med Speed Triples blås. Körde en runda idag och det dånar ordentligt mellan husen i centrala Lund:yoparty :D .
 
Någon som har ett fäste till salu till bakdelen så den rensas upp? så man slipper den där "flärpen"
 
Någon som har ett fäste till salu till bakdelen så den rensas upp? så man slipper den där "flärpen"

Jag har två som du kan få köpa. Ett universal och ett specifikt för S3 från R&G. PM:a om du vill vet mer. Med universalen så får du bort ankstjärten oxå. :tummenupp
 
Jag var och lekte på Barkaby. Jag såg bara en annan triple där, vem var det?

Jag fastnade på en bild :) när jag testar wheelie banan.

http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=156435&page=5&highlight=stunt%26amp%3Blek

Det var riktigt kul att street rejsa. Måste dock träna starter så att man inte gör en wheelie i starten för då tappar man tid.

Och så va min hoj inne på 1000 mila dan efter så nu har man 1000 mil till nästa. Det borde bli till hösten.
 
Last edited:
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top