Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Swedie skrev:så tänker jag... därav håller jag mig på 72kg. Mindre fett att hasa runt på bana = .. bättre bara.
Att vara lättare ger ju inte hojen mer hästar i sig. Det blir ju ett annat effekt/vikt förhållande bara som ger bättre acceleration.
spyan skrev:Viklen effekt vinst gör man på en hoj med 120hk om föraren väger 85 kg och sedan bantar ner sig till 80 kg ?? har hört olika bud ??? typ -4kg=+1 hk ???
vad är rätt?
God middag,
Du är inne på helt rätt linje!
Jag hade förmånen att äta middag med en av Sveriges större road racing legender och han delar din uppfattning.
Alldeles för många nya och medelmåttor tilll racingchaufförer springer och köper "titan skruvar" & kolfiber för tusentals kronor för att vinna några ynka gram eller kilo. Sanningen är den att många racingchaufförer borde istället ta sig till i kragen och träna lite och gå ner i vikt. Halva startfältet idag på racingbanorna idag är fan lömfeta....Lägg istället pengar på bra och friska däck och kör mycket, det är bästa medicinen var hans tips.
MVH
Carlsson
Ducatiracer skrev:Hästkraft (metrisk? hk) (UK/US hp eller bhp) användes förut som måttenhet på effekt, men idag med införandet av SI-systemet används i stället måttenheten watt. Hästkrafter är dock ännu den vanligaste enheten för motoreffekt. Omvandling mellan hästkrafter och watt varierar mellan olika källor i olika länder.
En metrisk? hästkraft (bl.a. Sverige):
1 hk = 75 kpm/s = ca. 735,50 W
En engelsk eller amerikansk hästkraft:
1 hp = 550 ft*lbf/s = exakt 745,69987158227022 W (oändligt många värdesiffror). Avrundas dock ofta till 745,7 W.
En hästkraft kan approximeras (eller definieras?) som den effekt som krävs för att lyfta 75 kilo 1 meter på 1 sekund. Givet
massa m = 75 kg
tyngdkraftsacceleration? g = 9,82 m/s² (varierar något beroende på var man befinner sig)
höjd h = 1 m
tid t = 1 s
lägesenergi Ep = m*g*h
effekt P = Ep/t
utvecklas effekten P = m*g*h/t = ca. 736 W, vilket överensstämmer bra med 1 hk.
För uppmätning av antal hästkrafter på en roterande axel kan nedanstående formel användas.
RPM
hk = ------- x Kpm
716,2
RPM = varv per minut
Kpm = vridmoment i kilopondmeter
716,2 = konstant

|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |