Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Får sälja JE kolvarna till dig![]()
Intressant att Arias kolvarna är 102,5mm vilket skulle ge 1088cc med standard slag. JE's kolvar är 102mm va? Det blir väl 1070cc det.
Från Kendall's site:
"All crankshafts are checked for cracks and for straightness before any
work is performed. The crank is then ground past the factory hardened
layer and then is "submerged welded" and reground to spec, bearing
surfaces are polished,heat treated (hardened), checked for straightness
and balanced to your set of pistons and rods."
Det är Arias som gör kolvarna i hans kit iaf, kanske även jobbet med veven.
http://www.ariaspistons.com/
Veven håller utan tvekan, men motorhalvorna är det sämre med. Tror det är Falicone som gör vevjobbet.
JA så är det.
Var jag så jevla dålig på att förklara i tidigare inlägg![]()
Blev nyfiken på vart du fått tag i fästena till ljuddämparen.
Funderar på att hugga av org fästet och kopiera din lösning på upphängningen, antar att de fäster i passagerarfotpinnarnas infästning.
Den dag jag hittar ett helsystem så kommer jag även kopiera dina ljuddämpare!!! Ser sjukt vackert ut!!
Tack som fanTänkte fixa lite film/ljud imorgon på dem kanske och langa upp
Du menar hängarna antar jag, de är snickrade av en kille i USA som jag köpte lite annat av för länge sen. Tror inte han har/gör TL grejer längre. De sitter i precis som du sa i fotpinnefästet för passagerare. Skjutsar aldrig på min, det har jag annan hoj till![]()
Gött då.. blir kul att höra..
Får ta och rita upp några fästen så man slipper orginalklumparna!
Tog av passagerarpinnarna... sambon vill inte följa med, och grabben är för liten...... Egentid!!!![]()
Gött då.. blir kul att höra..
Får ta och rita upp några fästen så man slipper orginalklumparna!
Tog av passagerarpinnarna... sambon vill inte följa med, och grabben är för liten...... Egentid!!!![]()
En säljare på tlplanet.com håller på med ett gruppköp på rätt så snygga hängare tycker jag. Kolla in http://www.tlplanet.com/forums/showthread.php?t=87658
Har en spekulant på banbilen som skall komma i morrn, om det blir försäljning så måste man ju ha ett nytt projekt.. Och då ligger TLR'en högt på listan.. Jag tänker fälgar, rearsets, tail, backspeglar, viktminskning mm mm..
God afton älskade TL-tråd!
Jag överväger att beställa lite bättringsfärg från Colorrite men kan bara hitta färgerna för blåvita TLR på deras hemsida, är det någon som vet färgkoderna för den svarta? Står det någonstans på cykeln t.o.m?
Jag tror den mattgråa färgen är Y4P men har ingen aning om vilka svarta det är. Kåporna och tanken verkar skilja sig lite då tanken har lite blåa "flakes" eller vad man kan kalla det, någon som har en aning?![]()
Åkte en tur idag, men har ett problem, min sadel i kombination med nya stället är som att sitta på en inoljad barstol kvart i stängningsdags..
Funderar på att dra över ett lager av neopren eller alcantara/mocca över befintliga skinnet..
Erfarenheter tips???
Skall montera tankthredz igen på tanken för bättre grepp, testade stompgrips i år men rev av dem då de var mycket halare än thredzen!
Var köper du thredz? Sugen jag med. kolfiberskyddet jag har nu är porrigt men det ger tyvärr inget grepp om tanken.... finns thredz figurgjorda för TLR tanken?
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Richa blickar framåt mot 70 år i branschen
Bike var på plats på Richa ... |