Doh-
Kollar i kors
Sprang precis till garaget och låste mc.n när jag läste det här 
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Köp en trac me sändare för 3000kr, välinvesterade pengar,
fyttas bågen kan du se direkt i mobilen/datorn etc vart den är på väg och du kan på så sätt följa efter och hämta tillbaka den ;-)
Jag har ett abus granit skivlås för "vardagslåsning", en fetekjätting med ett vanligt, men kraftigt hänglås i garaget. Tänkte bygga/svetsa ett golvankare att dra fast i garagegolvet och svetsa fast bultarna. Sen drar jag kjättingen igenom ankaret och svingen och låser ihop det med skivlåset (då detta är bättre än hänglåset) och sätter hänglåset i bakdrevet/framskivan. Känns väl som en ok lösning. Ska troligtvis inhandla ett larm (med startspärr och stark siren) för en 500ing till 750n, likadant som jag har på 125an. Eller om jag flyttar över det innan jag säljer 125an. Får se hur jag gör.
Mitt råd när det gäller att behålla hojen är att först och främst se till att dom inte kan rulla/lyfta bort den där den står.
Detta gör att tjuvarna är tvugna att arbeta på plats med större risk för upptäckt. Det är avskräckande då hojen oftast står i närheten av ägaren.
Enklaste sättet att säkra hojen på plats är ett markankare.
Det finns lite olika modeller på marknaden. Vilket som är bäst får du avgöra själv. Se bara till att platsen du fäster det på är tillräckligt bra. Det skall vara betong och inte tegel eller trä.
Ifall du inte har något att fästa markankaret i där du brukar ställa hojen så kan det vara smart att t.ex. gjuta något. Gräv en ordentlig grop i marken och gjut en betongklump på 2-400+ kg som du sedan fäster markankaret i.
Inget markankare håller för vinkelslip i 10 min. Har tjuvarna den tiden och kan arbeta ostört så får dom med sig hojen.
Däremot så vill få tjuvar dra igång en vinkelslip kl 03:14 en tisdagsnatt utanför ditt fönster.
Nedanför lite bilder på olika markankare.
Det finns alltid sätt tjuvar kan sno saker.Spela roll hur mycke du låser fast och håller på.. I marken eller fast vid något, de finns förutom vinkelslip 03:14 på natten något som kallas kapsvets.. Du kommer inte ens vakna om jag kapar ditt lås brevid ditt öra![]()
något som kallas kapsvets..
Vad är en 'kapsvets'? En ny uppfinning? En maskin man kapar o svetsar samtidigt med? Jag har aldrig hört talas om en kapsvets iallafall, någon som kan länka till en sån maskin så man får se vad det är för nått
Ingen vågar ens försöka sno min hoj. Dom vet vem jag är. Lika så vem pizzabagarn är.
Vi gör kaoz med dem.
Edit; Oooch kapar hans toung.
Kanon ide, vi skriver alla över hojjarna på dig eller pizzabagarn så vart i dom än snor i långa svedala får dom smaka smärta![]()

Vad är en 'kapsvets'? En ny uppfinning? En maskin man kapar o svetsar samtidigt med? Jag har aldrig hört talas om en kapsvets iallafall, någon som kan länka till en sån maskin så man får se vad det är för nått
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |
|
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |