Cuba
Slut med töntandet!
Jag brukar alltid tacka när dom lämmnar tillbaka körkortet![]()
(när jag tänker efter har dom behållit det varje gång jag har gett dom det)![]()
Dom kan dra åt helvete!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag brukar alltid tacka när dom lämmnar tillbaka körkortet![]()
(när jag tänker efter har dom behållit det varje gång jag har gett dom det)![]()
Sparkar man cyklisten av sin cykel så blir han gångtrafikant.![]()
Ska man tacka för att man får tillbaka sin remsa? Det tar jag som för givet.
Har aldrig hänt att de snott den av mig trots att jag inte tackar.
Det är ju som att tacka för att man får betala.
Däremot kan man ju säga hej eller gomorron, men tacka ?![]()
Är det din standardtaxa om man tar plusmeny på dina blowjobs?
BJ with happy ending 200:-
+ polite ending 40:-
Jag brukar alltid tacka när dom lämmnar tillbaka körkortet![]()
(när jag tänker efter har dom behållit det varje gång jag har gett dom det)![]()
Om någon ger mig något så tackar jag. Oftast gör det personen i fråga glad!
Klart man inte behöver göra det men att ens diskutera detta eller reflektera över det tycker jag är snålt på något vis.
Jag säger tack för att det är en människa som sitter i hytten..som räcker en något, gör en sak så att du kan få åka tunnelbana..även om du har betalat. Är du över den människan för att du har betalat? Behöver du inte visa respekt för den människan då?
Jag säger hejdå till kassörskan på ICA när jag har packat hop mina varor och skall gå, även om det är 24 pers bakom mig och hon redan håller på med nästa kund. Ingen har reagerat negativt på det, tvärtom..de vänder sig oftast om och blir glada.
Så, du kör alltså rattfull?
Är det bara jag som märkt att folk tackar oftare när man stannar för dem med hojen jämfört med när man stannar för dem med bilen. De kan verka snudd på förvånade. Är vi såna bad ass?![]()
Näe, aldrig, det är den enda trafikregel jag inte har tänkt bryta.
Däremot har det väl hänt att jag har lagit ihop hastighetsskyltarna på båda sidorna av vägen.
Det har bara hänt en gång IOFS.
Enda gången de tar kortet på plats är när man kört rattfull. Kör man "bara" för fort, så får man behålla det i 24 timmar.
IAF för tio-femton år sedan...
Jag hoppas du inte ger kassörskan pengar utan att få något i gengäld. Alla affärer, även om det är något så banalt som en liter mjölk, äger rum för att båda parter tycker att den ger dem någon form av mervärde. Att den ena parten skulle stå i någon slags tacksamhetsskuld till den andra är alltså bara trams.Men det är ju DU som ger kassören/kassörskan pengar. Det är DOM som skall tacka (Vilket de inte gör). Jag brukar tacka när någon ger mig pengar, men jag tackar absolut INTE när jag ger pengar till någon.
Jag hatar cyklister mer än något annat i trafiken. Hoppas jag aldrig klipper någon, men att någon skulle bli trängd eller liknande och köra omkull och få sådana där grus-sår i händerna som blir så varma vore lagom roligt.
När jag hamnar i dispyter i trafiken är det med cyklister. Sist var det riktigt kul. En idiot som klippte ett rödljus, sedan röd gubbe och cyklade på övergångsställe. Sedan fick jag grönt och gasade/körde näramoget) och sedan åkte jag några hundra meter, dubbelparkerade, gick ur bilen och gick. Då kom han ikapp:
"Hallå där, du är inte så bra på att köra bil va?"
"-Hur så då?"
"-Du körde JÄVLIGT nära mig!"
"-Jaha, nu tror jag att du ser bekant ut, det var du som klippte två rödljus på Birger Jarlsgatan nyss va?"
"-Eh, nej. Det vet jag inget om"
"-Nähä, är du säker?"
"-Ja, jag har inte kört mot rött"
"-Okej, då verkar det som vi båda två tagit fel på person för jag vet inte heller vad du pratar om"
Sedan log jag och gick därifrån. Det hade lätt varit värt att slåss om saken.![]()
De där två situationerna är inte ömsesidigt uteslutande. Trodde alla här kände till att man inte måste följa lagen...jag tackar när människor är snälla utan att de måste.
jag tackar inte när andra bara följer lagen.
Tackar du efter avslutad bilaffär eller dyl?Men det är ju DU som ger kassören/kassörskan pengar. Det är DOM som skall tacka (Vilket de inte gör). Jag brukar tacka när någon ger mig pengar, men jag tackar absolut INTE när jag ger pengar till någon.
Jag visar respekt ändå, för jag hälsar oftast glatt.
Men att tacka för att de tar mina pengar, där går gränsen.
Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick
Foto: Bilprovningen Nu ä... |
|
![]() |
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman, Transpo... |
![]() |
Idag inleds nationella potthålsveckan
I år äger Nationella Potthå... |
![]() |
Nationella Potthålsveckan 1-7 maj
Det är återigen dags för Na... |
![]() |
Motorcykelns Dag 3 maj
Den 3 maj är det Motorcykel... |
Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel
Foto: Bilprovningen Våre... |
|
![]() |
Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning
Den europeiska branschorgan... |
![]() |
Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!
En liten påminnelse om året... |
![]() |
2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!
Nu är det bara två månader ... |
Nya Indian Pursuit Elite
Screenshot Indian Motorc... |