Svingarmsvinkel

Tror du får utvecka mer vad du är ute efter?
 
Att det inte skall börja understyra när jag vrider på rullen.
 
Har det något att göra med svingarmsvinkeln?
 
Det beror på lite mer än bara vinkeln. Det finns chassigurus här på forat ,men vad är det för hoj till att börja med? Är den orginal?
 
Mig veterligen justerar man bara fjädring på en hoj om den beter sig konstigt under acceleration. Möjligen kontrollera däcktryck också.
 
Låter som en feljusterad fjädring. Antingen bak , fram eller både och ...
börja med häng och sag mm enligt instruktionsboken
Är fjädern helt slut eller för mjuk?
 
När du ökar farten med bibehållen lutningsvinkel så ökar kurvradien, när du sänker farten så minskar den. Håll högre fart in i böj om du vill att det ska gå fortare.
 
En motorcykels fullständiga beteende under gaspådrag är resultatet av en hyfsat komplicerad ekvation som bl.a. innehåller motorcykelns tyngdpunkt och masströghet, fjädringens styvhet och dämpning, friktion, utgående axels vridmoment och framförallt den så kallade "squat" eller "anti-squat" geometrin. Svingarmsvinkeln har i sammanhanget låg betydelse jämfört med t.ex. "anti-squat" vinkeln som det redan finns en tråd om.
 
Nyheter
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Back
Top