Stulen hoj-historia.....

För att klargöra: Jag helt för att dömda brottslingars gärningar offentliggörs. Sker i på tok för liten omfattning om ni frågar mig. Och jag är helt emot förtal, hån och mobbing. Oavsett om det sker på nätet eller irl.

Jag är emot pöbelmentalitet, tycker det är lite lågutbildat.

Men har full förståelse för det.

Råkade själv ut för inbrott i sommarstugan, 57 åring åkte dit på 47 inbrott, bilstölder, flera drog & rattfyllor.
Utredningen kostade säkert nån miljon bara i DNA-tester, vad får då den hånflinande återfallsbrottslingen?
Vård mot sitt missbruk, igen..
 
Jag är emot pöbelmentalitet, tycker det är lite lågutbildat.

Men har full förståelse för det.

Råkade själv ut för inbrott i sommarstugan, 57 åring åkte dit på 47 inbrott, bilstölder, flera drog & rattfyllor.
Utredningen kostade säkert nån miljon bara i DNA-tester, vad får då den hånflinande återfallsbrottslingen?
Vård mot sitt missbruk, igen..

Förjävligt. Ändå känns det som vård är det rimligaste och billigaste alternativet.
 
Återigen: om killen är dömd och domen vunnit laga kraft är alla uppgifter offentliga. Dvs fritt att skriva om och publicera i alla medier. Vilket såklart också görs.
Det som blir problematiskt är när andra än TS kallar GM för nedlåtande saker såsom "pundarjävel". DET är inte tillåtet utan GM kan yrka på skadestånd – vilket också sker då och då.


Håller med dig i det juridiska och i det du skriver.

MEN.................Håll med om att det ligger VÄLDIGT nära till hands att skriva så som trådskaparen gjort !!!!!


JAG hade gjort det, de flesta andra hade gjort det.

OM (vi bara säger rent hypotetiskt OM) exempelvis TS hade blivit dömd till skadestånd pga detta. Så LOVAR jag att starta en likadan insamling till denne hojbroder som MorrisMC gjort för insamlingen av en hoj till Afrika. Där tog det tre minuter innan jag hade skickat in 200 spänn - Hade TS behövt hjälp hade det tagit TRE SEKUNDER innan jag varit med och betalat hans skadestånd.

Det har du mitt ord på !!!!
 
Har scannat in papprena nu. Vart kan jag ladda upp detta lättast? det är .pdf format.
 
Last edited:
För att klargöra: Jag helt för att dömda brottslingars gärningar offentliggörs. Sker i på tok för liten omfattning om ni frågar mig. Och jag är helt emot förtal, hån och mobbing. Oavsett om det sker på nätet eller irl.

ska mycket till för att få dit nån för kränkning... hot om våld etc däremot har jag torskat på pga en sak jag skrev på sporthoj för 6 år sen...

Med vänlig hälsning
 
På tal om åsiktsfrihet...

Det är stor skillnad på uttrycken "Du är en jävla pundare!" och "Jag tycker du är en jävla pundare!"

Den första citatet insinuerar att personen i fråga är en pundare och kan därmed tolkas som förtal vilket kan leda till en stämning.

Det andra citatet uttrycker din personliga åsikt om personen vare sig den är korrekt eller ej och kan inte juridiskt tolkas som förtal. Alla har rätt till sin åsikt.

Så kontentan är; Vill ni undvika förtalsdiskussioner så var tydliga med att det är er personliga åsikt ni uttrycker.
 
Last edited:
Min personliga åsikt är att begår man brott så skall man få leva med att hängas ut. Dock är det så i Teletubbieslandet Sverige att även om domen är offentlig så kan du dömas för förtal om du publicerar domen utan att kunna påvisa allmänt intresse. En som fått känna v det är Jan Axelsson (grundaren av Flashback). Han publicerade alla våldtäktsdomar i Stockholms län ett år med tillhörande debattartikel om att trots grovt övervål i vissa fall så dömdes aldrig straff ut i den högre delen av straffskalan, det kostade 50.000:- och villkorlig dom för just förtal.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top