Streetrace Torsdagar!

  • Thread starter Thread starter xx
  • Start date Start date
andersbrink skrev:
Carola dök inte upp så det blev inga hamburgare för någon av oss. Däremot varmkorv - åt mig själv... och lite äkta Biltema-svart-silikon åt Qwerty. Fast en luft/olje ska ju lämna lite fläckar efter sig, väl? :näsblod

Duggregnet kom klockan 20.52, dvs långt efter det att räjset var över - det korta race med de få deltagarna som nu var. Gsxr-busan med 1600cc motorn vågade förmodligen inte anmäla sig... få stryck av en tjejhoj är kanske lite väl knäckande! :tungan

Rackarns BANGERS de e ni alla som inte kom ikväll. Jag fick iaf ett flin på mina läppar som inte gått bort än... hjulade trean/fyran trots långsvingen.

Tillbaka till ritbordet. Motorn går för het, för en gathoj iaf. Grrr... blir till å ta blå/vita gixxern till Tullinge i morrn.

Det va skoj igår. Inga burgare och inga flickor på sv vad jag kunnde se. Lämnade ett sånt där I was here märke, det va ju inne på sent 80 början 90, min snittålder bli 89 på hojen. Åter igen tack för hjälpen :tummenupp .

Dom frågade oss efter betalning vart vi ville att det skulle ritas ett B. Snabb fråga snabbt svar. -Det är inga posörmoppar det här så rita vart du vill och tycker att det passar. Svarade jag. Mina slutsatser är att 1600 busan är en posörhoj och ville inte få det där B målat på sin hoj. :tungan

Tur för killen med den "röda tjejhojen" att min pajja. Det hade inte varit lite pinsamt att bli slagen av en hoj med gayrosa i färgen :)
 
X-Expert skrev:
Min fundering gäller väl mest om det "lönar sig" att släppa på gasen lite bara.

Växla ska man iaf göra förr eller senare så om det blir lite tidigare än tänkt gör inte så mycket. Att slå av förlorar man mycket mer på - fast ibland lär man ju även det, om man t.ex. spinner snett och vet att man snart kommer att ligga på rygg bland publiken om man håller stumt.

Nu bär det iväg till Tullinge (efter en ofrivillig sovmorgon).
 
Om det är bra väder tills nästa torsdag tittar vi nog ut ett par stycken och kör lite halvhjärtat :yoparty, igår va det lite för dåligt väder i uppsala så lusten för att åka ut försvann, ses på torsdag kanske om vädret tillåter :tomten
 
Zet@ skrev:
Om det är bra väder tills nästa torsdag ......... vädret tillåter :tomten

Vädret blir kanon i morgon!! :)

Några stycken av oss som ska ut tänkte samlas vid Max fyra mackarna 17.15 för att åka tillsammans till Lunda........kuligare så.
 
Lotta skrev:
Vädret blir kanon i morgon!! :)

Några stycken av oss som ska ut tänkte samlas vid Max fyra mackarna 17.15 för att åka tillsammans till Lunda........kuligare så.


Blir nog tvungen att åka från u-sala tidigast 18.30.... så tyvärr...
 
Stort tack...

....till dom som hjälpte mig leta efter min bortsprungna mc nyckel. Ina hittade den tillslut i det rätt så höga gräset efter en stunds letande. :tummenupp
 
Stort tack...

....till dom som hjälpte mig leta efter min bortsprungna mc nyckel. Ina hittade den tillslut i det rätt så höga gräset. :tummenupp
 
Qwerty skrev:
Tjejhojar har inget på en räserbana att göra
Jag antar utmaningen så om Du vill duellera ses vi vid gott väder på Lundafältet Torsdag 25/8. Tjejhojar :mad: *hmpf* Tjejer kan mer än du tror isf :P

andersbrink skrev:
Jag sätter en hamburgare på att allas vår Carola på sin SV650 är först över 60-fotaren om ni kör ett race. :7peta :hihi
Tack för förtroendet, ledsen att ert vad gick åt pipan... (ni skulle meddelat mig om vadet kunde jag kommit o försökt visa att tjejer visst har på banan att göra :7peta
 
Bluegreengrey skrev:
Tjejhojar :mad: *hmpf*

Precis, det är mången stor stark låg hoj som fått pisk av en "tjejhoj" på både Tierp och Lunda. Senast i kväll! Iofs går den på "analoga stenciler" fast det var det fler som försökte göra - till inget nytta. Det blev iaf en röd "tjejhoj" som vann. :tungan

Alla blev på det klara med att Uppsala Open för bil OCH mc går nu på Söndag? http://www.shrauppsala.se/about.html1.html
 
Bluegreengrey skrev:
Jag antar utmaningen så om Du vill duellera ses vi vid gott väder på Lundafältet Torsdag 25/8. Tjejhojar :mad: *hmpf* Tjejer kan mer än du tror isf :P

Självklart! Hade inte tid att skruva ihop min cykel tills igår. Kompisen har precis gått av vägen och hans hoj är lite sämmre än min :gnissla . Den 25/8 är jag där.
"Tjejhoj" är syftat på den där röda banditen, inte könet på föraren. Sen att min hoj har gayrosa i teckningen är en annan sak :3freak .
 
Det är väl dags för en lite pop-up av denna tråd, även om det är lördag i morgon. SE NEDAN! (Hämtat från http://www.shrauppsala.se/about.html1.html )


Uppsala Cup 2005 #4

20 Augusti på Lunda flygfält




Deltävling 4 i Uppsala Cup mellan 7.00 och 16.00

För mer info se tävlingsinbjudan

Fri parkering, inträdet till banan för publik är 50 kr, under 16 år går in gratis.



_________________________________________________



Test & Tunes/Prova-På och Uppsala Open

21 Augusti på Lunda flygfält



Kör med tidtagning hela dagen för 200 kr

Anmälan på plats från 7.00 och hela dagen framåt.

Endagslicens 100 kr

Säkerhet enligt ET-reglementet, se här





Uppsala Open

NYTT: Även snabbaste MC utses på begäran, samma regler som för bilar.

Vi korar Uppsalas snabbaste gatbil och MC! Samling och besiktning 7.00-8.00 vid Tunakorset längs Östhammarsvägen (vid Almungevägen) Gemensam färd till Lunda där Uppsala Open körs kl 14.00. Ingen tidtagning under just denna del av dagen utan vi kör lottad stege, snabbaste bil/MC vinner sin repa.

Startavgiften är 100 kr hela summan till prispotten, de tre snabbaste över mållinjen får dela på prispengarna som baseras på startavgifterna enligt principen 1:an 50%, 2:an 30%, 3:an 20%

Vinnaren får också pokal och tröja som bekräftar segern!





Fri parkering, inträdet till banan för publik är 50 kr, under 16 år går in gratis.

____________________________________________
 
Bilder 18/8 ??

Var det möjligtvis någon som fyrade av några bilder igår och vill dela med sig ?
 
J.J skrev:
Var det möjligtvis någon som fyrade av några bilder igår och vill dela med sig ?

Ska fråga polarn som stod med en systemkamera, fast han e ute å roddar med Refreshments nu i helgen. Till veckan möjligen...

Snyft... inget Uppsala Open MC för mig. Torskade 4'ans växel på den (med längre sträckor) körbara blå/vita i Falun (pokal å pengar!) idag.
 
andersbrink skrev:
Snyft... inget Uppsala Open MC för mig. Torskade 4'ans växel på den (med längre sträckor) körbara blå/vita i Falun (pokal å pengar!) idag.

Ska passa på och säga grattis! Det såg ju stabilt ut det där.. :tummenupp
 
Race väder!!

xx skrev:
Glöm inte bort LUNDA i morgon....

Brinken du får en chans att vinna lite mer den 11Sep....

Kolla in på www.shrauppsala.se

U-G OPEN!!!

Vädret ser inte ut att bli det bästa, vi får hoppas att det lättar mot kvällen..

PS. XX vad tycker du om bilden på en av mina gamla cyklar .DS :tummenupp
 
Laxmackan skrev:
Vädret ser inte ut att bli det bästa, vi får hoppas att det lättar mot kvällen..

PS. XX vad tycker du om bilden på en av mina gamla cyklar .DS :tummenupp

Ungefär så här säger XX om din gamla busa :banana :banana :banana :banana

Men som vi båda vet är ju :Bugar ZX12R som gäller.

Vädret blir bra till kvällen.
Skall du med till Gävle på Lördag?????
 
Vädret blir bra till kvällen.
Skall du med till Gävle på Lördag?????[/QUOTE]

Vad händer i Gävle på lördag ( nyfiken ) :va :va :va

//Lasse
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top