Startmotorkrångel Suzuki GSX 1100 (1984)

Hudik-Lars

Ny medlem
Gick med
26 Apr 2012
Ort
Hudiksvall
Hoj
2014, Suzuki Gladius 650
Har en Suzuki 1100 GSX (EF) från 1984, men startmotorn vill inte funka som den ska.

Den snurrar till när man trycker på startknappen, men motorn tänder inte till.
Försöker men någon gång till så snurrar den mindre och mindre för varje gång.
Till slut så bara klickar den, om den ens gör det.

Är det bara byta startmotor eller kan det vara något annat som felar?

Har mätt styrkan i batteriet och det är ok, har även provat med kablar från bil.

Är inte så hemma på skruvning, men någon annan är säkert det.
 
Tjena.

Kolla upp om du har taskiga kontakter till batteriet eller startmotorn.


ps: Vart i hudik bor du då?
 
Bor på Sandvalla

Ska kanske ta och testa att koppla direkt på startmotorn,

Men om det är dålig kontakt då borde den ju inte bli svagare utan funka eller inte funka, är inte så kunnig som sagt utan det är bara en ren gissning
 
Kolla att du har gnista först och främst. Startmotorn har inget med tändningen att göra.

Alternativt kan du prova springa igång hojen. Slå på tändningen, lägg i tvåans växel, dra in kopplingen, spring upp hojen i lite fart, släpp upp kopplingen så att den vill hoppa igång.
 
Jag orkar inte springa igång en, men komp finns det i alla fall.

Men den tänder inte riktigt utan den bara bluddrar, det där sista saknas för att den ska hoppa igång.
Det går iofs att bogsera igång den.

Är som sagt inte så duktig på att skruva. Hur kollar jag enklast om det finns gnista?
 
Så nu har jag kollat lite mer, startmotorn är det som inte funkar som den ska

Måste ha tag på en sån, och nytt batteri som det verkar
Någon som har en över?
 
Hade du frågat för två veckor sen hade jag haft en startmotor. Nu är den dessvärre såld. :(

Hör med Katana83 här på forumet. Han är en trevlig prick och har det mesta i GSX1100-väg. :)
 
Säker på startmotorn? Driver startmotorn runt motorn men startar den inte skulle jag gissa på annat än startmotorn då den verkar fungera, kollat gnista,bränsletillförsel,fräscht batter?
 
Säker är jag inte då jag inte är så kunnig på att skruva.

Men det går att rulla igång. Sen går den lite dåligt, inte på alla cylindrar. Men det är nå vajs med batteri.

Provade mad startkablar från bilen direkt på startmotorn, men det hjälpte inte det heller. Är som om startmotorn inte orkar snurra runt som den ska. Så därför tror jag det är startmotorn.
 
stått länge säkert bränslefel igensatta munstycken i fuggarna, bensin är en färskvara och blir dålig med tiden testa då startgas med nytt laddat batteri eller från bil se om han vill hoppa igång mer då
 
Har tömt den på all gammal bensin, en polare tog hem och gjorde rent förgasarna.

Vet inte hur länge den hade stått innan jag köpte den, men säkert länge.
 
Går den inte på alla cylindrar så har det inget med startmotorn att göra. Drar bara motorn runt så kan du utgå ifrån att startmotorn är OK.

Som sagt, kontrollera gnista på samtliga stift.

Detta gör du genom att skruva loss ett stift och sätta på tändkabeln på stiftet och lägga det så att elektroden på stiftet ligger nära ventilkåpan på motorn sen startar du bara hojen (eller försöker starta den). Fungerar tändningen så ska det slå en gnista mellan stiftet och ventilkåpan. Upprepa samma procedur på samtliga cylindrar (skruva bara ur ett stift åt gången, låt övriga tre stift sitta kvar i tändstiftshålet med tändkablarna på). Har du gnista överallt så är förmodligen inte problemet där.

Skulle det visa sig vara något problem kan du Ohm-mäta tändspolarna som sitter under tanken. Visar det fel där så har du hittat en felkälla. Då får du köpa nya tändspolar och kablar. Fungerar det fortfarande inte kan det vara något problem med själva tändsystemet på hojen.

Ett annat problem skulle kunna vara dålig kompression på en cylinder. Detta får man kolla med en kompressions / leakdown testare.

Annars är nog den mest troliga felkällan förgasarna. Inte helt ovanligt att dessa hojar stått länge nån gång under åren och på så sätt så har det samlats skit i förgasarna och satt igen nåt munstycke. Då får man demontera förgasarna och tvätta allt. Enklast att göra om man har tillgång till en ultraljudstvätt.

Men har kompisen kollat igenom gasarna någorlunda så borde inte det vara felet, och då är det kompressionstest och kontroll av gnista / tändsystem / tändspolar som gäller.
 
Att den inte går på alla cylindrar det förstår jag att det inte beror på startmotorn, vet vilken cylinder den inte går på.

Men att det inte startar på knappen utan bara genom rull tänkte jag kunde bero på startmotorn.
Men som sagt är inte bra på att skruva.

Hade varit skönt om någon i Hudik hade kunnat hjälpa mig kolla, men genom att skruva själv så lär man sig kanske nå också.

Kan man alltså kolla stift utan att det händer nå när man trycker på knappen?
Den hostar inte ens till då.
 
Ny bensin, rulla igång och håll igång den tills den går rent.
Det kan behövas en ordentlig provtur innan den går rent.
Om den fortfarande är svårstartad, så skulle jag byta batteriet.
Går den rent då, men dålig fart i startmotorn, så skulle jag plocka bort den, rengöra ordentligt och prova igen.
Förmodligen är det skit i solenoiden eller i kollektorn.
Möjligen kan det behövas nya kol.
 
kan dåliga kol göra att den inte orkar dra igång cykeln?

har rengjort startmotorn, men blev ingen skillnad
 
Startar den inte genom att trycka på knappen? Händer det nåt överhuvudtaget när du trycker på knappen?
 
kan dåliga kol göra att den inte orkar dra igång cykeln?

har rengjort startmotorn, men blev ingen skillnad

Dåliga kol ger dålig kontakt ger dålig effekt.
Men det är när de är helt nerslitna, eller inte går hela vägen fram.
Om du rengjort kollektorn så såg du väl om kolen hade kontakt?
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top