Inget land har någonsin lyckats stormaktsinvadera och regera vad jag vet, inte sedan nazismen.
Ta över och förstöra ja, regera och omvända nej.
Den senaste framgångsrika invasionen var väl Grenada 1985?
Ja, men det är väl inget hinder?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Inget land har någonsin lyckats stormaktsinvadera och regera vad jag vet, inte sedan nazismen.
Ta över och förstöra ja, regera och omvända nej.
Den senaste framgångsrika invasionen var väl Grenada 1985?
Alltså jag är noll orolig för att Ryssland skulle ta över Paris, London och Rom. Du?Ja, men det är väl inget hinder?
Tack UK för att ni tar emot Zelensky och står i förgrunden för supporten till Ukraina!
Dags för en "re-entry" (find inget balt namn för det) i EU nu när Usa inte kan räknas som partner längre?

Alltså jag är noll orolig för att Ryssland skulle ta över Paris, London och Rom. Du?
Om några hundra år tror jag väst är borta, är nog något kines-afrikanskt rike då, men då det kommer en klimatkollaps inom 2-3 år så är det lugnt.Om det sker så kommer det vara hundratals år efter att vi dött och dessutom så tror jag att Ukriana succesivt kommer mala ner Ryssland för varje månad som går så svaret är njet!
Men om Trump ställer sig på Putins sida, eller om väst inte motar Olle i grind så förändrar det allt.
Tror jag också. Bara att vänta och se…Om några hundra år tror jag väst är borta
Såklart trevligt om republikanerna vaknar ur dvalan, men MAGA delen är stark och följer ledaren blint, att de bara skulle vara 4(alt 8)% av befolkningen som håller med Trump låter orimligt lågt. Letade jag lite kunde jag själv rösta (oklart om det kom med i det uppdaterade slutresultatet) så jag tror tyvärr inte att det representerar amerikanerna i stort. Men kanske än en indikation att folk inte är jätteimponerade över Trump/Vance.
Röstresultaten är filtrerade dels genom att vara CNN-tittare, och dels genom de som har starka åsikter. De som tyckte att Trump gjorde rätt har inte så värst starka åsikter i jämförelse med meningsmotståndarna.Såklart trevligt om republikanerna vaknar ur dvalan, men MAGA delen är stark och följer ledaren blint, att de bara skulle vara 4(alt 8)% av befolkningen som håller med Trump låter orimligt lågt. Letade jag lite kunde jag själv rösta (oklart om det kom med i det uppdaterade slutresultatet) så jag tror tyvärr inte att det representerar amerikanerna i stort. Men kanske än en indikation att folk inte är jätteimponerade över Trump/Vance.
Jag tror det är bra att tidvis påminna sig om hur vi hamnade här också, speciellt om man är angelägen att ta sig ut.Såklart trevligt om republikanerna vaknar ur dvalan, men MAGA delen är stark och följer ledaren blint, att de bara skulle vara 4(alt 8)% av befolkningen som håller med Trump låter orimligt lågt. Letade jag lite kunde jag själv rösta (oklart om det kom med i det uppdaterade slutresultatet) så jag tror tyvärr inte att det representerar amerikanerna i stort. Men kanske än en indikation att folk inte är jätteimponerade över Trump/Vance.
Jag tror det är bra att tidvis påminna sig om hur vi hamnade här också, speciellt om man är angelägen att ta sig ut.
Hade inte velat gå vilse i skogen med någon som bara är arg för att man är vilse och längtar hem.
Hur kom vi hit, var gick vi fel, hur gör vi för att ta oss hem, kan vi göra något bättre? Det är frågor som den intresserade bör ställa sig.
Jag tror du vet vad jag menar.Ja, det kan inte vara lätt för Vance att jobba med Trump.
Det var inte CNN's undersökning utan de refererade till en annan men visst är det färgat av var den ligger. Just i den här pollen tror jag man har lika "starka" åsikter om man tyckte Zelensky var skyldig som om man tyckte Trump/Vance var det så just här spelade det nog inte så mycket roll, men i andra polls gör det såklart. Hade varit intressant med en "riktig" opinionsundersökning på det här men det tar tid att göra och kostar betydligt mer än att slänga upp frågor på en websida.Röstresultaten är filtrerade dels genom att vara CNN-tittare, och dels genom de som har starka åsikter. De som tyckte att Trump gjorde rätt har inte så värst starka åsikter i jämförelse med meningsmotståndarna.
Efter tre timmar och sjutton minuters kamp mot lera och vatten körde jag...
Bike är nu på plats på Gotland och på GGN, världens största endurotävlin...
Kvällarna innan avresa till GGN är alltid lite stressigt och jäktigt, so...
Nu öppnar vi beställningen av Katalogen 2027. Du säkrar ditt exemplar, s...
Nu är det snart dags, världens största endurotävling, Gotland Grand Nati...
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-fami...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flag...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttond...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskydds...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter deb...