Jo men den är ju inte billigInte egentligen.
Koskenkorva any day.![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jo men den är ju inte billigInte egentligen.
Koskenkorva any day.![]()
Billig nog, det Ryska som är billigare är det som inte kommer igenom statliga firmans hälsokrav för att det är träsprit och skit i den. Och det är ju inte att göra billig sprit bra direkt, även om priset är lågt. Någon krona hit eller dit är ju ändå skit detsamma om man inte dricker flaskvis i veckan.Jo men den är ju inte billig
Inte en chans att det är träsprit (=metanol) i den, eller att det bildas genom de processer man framställer vodka, eller annat sprit i.Billig nog, det Ryska som är billigare är det som inte kommer igenom statliga firmans hälsokrav för att det är träsprit och skit i den. Och det är ju inte att göra billig sprit bra direkt, även om priset är lågt. Någon krona hit eller dit är ju ändå skit detsamma om man inte dricker flaskvis i veckan.
Inte en chans att det är träsprit (=metanol) i den, eller att det bildas genom de processer man framställer vodka, eller annat sprit i.
Finkeloljar kan det säkert vara däremot, men jag är skeptiskt till att det är de dåliga sorterna som de exporterar, det har ju varit en viktig inkomstkälla och på sovjettiden väg att få in västvaluta.
Javisst så är det, tror också att när det skett har det ofta varit stulen industrisprit med gissat innehåll. Men om man byter ut hemmakemisten mot en rysk industriell spritkokare så är det många gånger dyrare att framställa metanol än etanol, så de kommer inte blanda ut för att spara pengar ens om de skiter i konsumentens hälsa.Problemen med metanol uppstår ju inte under jäsningsprocessen av socker, utan när hemmakemisterna inte tycker vinsten är tillräcklig och börjar blanda in skit från garaget och helt plötsligt har tagit fel dunk.
Alltså knappast troligt att Stolichnaya skulle innehålla metanol. Men med hembränt kan man aldrig vara helt säker så länge man inte kokat den själv.
Det tror inte jag heller om stolichnaya, poängen var att den inte heller är (betydande) billigare än kosson.Problemen med metanol uppstår ju inte under jäsningsprocessen av socker, utan när hemmakemisterna inte tycker vinsten är tillräcklig och börjar blanda in skit från garaget och helt plötsligt har tagit fel dunk.
Alltså knappast troligt att Stolichnaya skulle innehålla metanol. Men med hembränt kan man aldrig vara helt säker så länge man inte kokat den själv.
Skott kommer....klart bakåt....*BADA.....BOOOM*Inte ens den modernare T-90 verkar ha fattat att ett pansarskott eller granatgevär inte ska vara tillräckligt för att slå ut en modern stridsvagn. Sen är det väl inte vi utan britterna som skickade CG men visst, vi har väl utvecklat och byggt den åt dem.
Ja, jag var skytt när jag gjorde lumpen i början på 80-talet. Jedrars vad det smäller, för att inte tala om bakre mynningsflamman. Svider bra på benet när man hamnar lite snett.Skott kommer....klart bakåt....*BADA.....BOOOM*
Nu låg ju artikeln bakom betalvägg, men det är ju lite beroende på vad man har lagat.Det går bra nu
![]()
Brittisk minister: Ryska stridsflyget fixat med tejp
Bilden av ryska motgångar i Ukraina växer sig starkare dag för dag. Storbritanniens försvarsminister hävdar att ryska stridspiloter tvingats tejpa fast civila GPS:er i planen för att hitta sina mål.www.svd.se
Tryggt/Tryckt...Inget plan har ännu blivit kvar uppe i luften för att det har slutat fungera.
Kan man återanvända planet är det ju en lyckad landning dessutom, men ner kommer man alltid, ibland inte samtidigt med planetTryggt/Tryckt...
|
|
Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!
Bolaget bakom den dagliga d... |
|
|
Besöksstorm till MC-mässan på Elmia
Den svenska mc-mässan har v... |
|
|
MC-mässan startar idag
Med start idag, den 23 janu... |
|
|
Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!
Bikes monter full till bred... |
|
|
Nya Indian Chief Vintage
I kölvattnet av att ha spar... |
|
|
MotoGP 2026: kalender och förare
MotoGP-kalendern och förarn... |
|
|
Benavides till dramatisk Dakar-seger
Luciano Benavides, som gick... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!
Alldeles nyss fick vi klart... |
|
|
Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!
Michelin breddar sitt adven... |
|
|
Svensk auktion med tävlingshojar
Det svenska företaget Antiq... |