SEGER! Vajerräckena skrotas

Efter att ha "arbetspendlat" veckovis till o från under några års tid mellan Bollnäs och Södertälje har jag fått en del insikt i hur bilisternas beteende ändras beroende på vilken typ av väg man kör på.

Från Bollnäs och ner till Tönnebro är det vanlig två-fälts väg med 70km / 90km's väg, på den sträckan tycks en klar majoritet förstå farorna och anpassa körning och hastigheten till omständigheterna.

Men sen kommer man ut på E4'an med 2+1 vägen och då går starten för "racet"! Och det blir "chicken" race fram till 2-filer blir 1, sen blir det lungt medans det är en fil att samsas i sen startar nästa heat, och sen upprepas detta varje gång det blir 2-filigt och fram till nästa 2 blir 1, hela vägen ner till Gävle Norra. Där börjar den fyrfiliga motorvägen som går ända ner till Sth och vidare söderut............och då förändras tydligen mentaliteten hos bilförarna, då blir farthållaren "deras bästa vän".
Ja det finns naturligtvis några med "racingdrömmar" som testar bilen i ytterfil, men nu flyter det på.

Det är ett fenomen som nån kunnig person skulle kunna "doktorera" på.

/KentW
Ja exakt så är det oftast- oavsett var dessa vägar finns!
 
Jag har inte sett vajerräcken i Finland men det kanske finns nånstans. Har dock sett skriverier att man inte skall ta efter Sverige här. På motorvägar har vi oftast en bred avåkningszon/dike mellan körriktningarna.

Finland är fan ett föregångsland i det mesta som VI borde ta efter mycket mer!
 
Nyheter
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Back
Top