...men MC är smal och lättmanövrerad, MC-föraren uppmärksam och sällan distraherad av något infotainmentsystem.
Vare sig det är dag eller natt så är det vansinnigt mycket enklare att se och undvika en bil som kommer mot dig, än vad det är att upptäcka en cammo-älg som kommer ut ur en (icke röjd) buskridå.
Edit:
På våra gamla 13-meters vägar med fullbreda vägrenar kunde man ställa upp 6 stycken personbilar i bredd som på en parkeringsplats - och fortfarande öppna dörrarna för att kliva ut. Ändå frontade folk med varandra.
För att dom var ouppmärksamma, ointresserade, ovetande om vad man kan göra med sin bil.
Motorcyklister är bättre än så. Det är så att säga självmarkerande: har man inte koll på vad man gör och vad som är möjligt att åstadkomma så blir man inte långvarig som motorcyklist.
Nej. Det är ju sant. I synnerhet om det är efter skymning.
Då kan en älg vara rätt svår att se.
Älgar har mycket sällan godkänd belysning medan bilar mycket ofta har godkänd belysning.
Det gör en bil mycket lättare att upptäcka och därmed har man lite större chans att upptäcka den.
Däremot är det ju så att om det kommer upp en älg på en sträcka med vägräcken så har du ingenstans att ta vägen. Dvs hinner du inte bromsa så smäller det. Nu är det väl förvisso så att en älg ser man ofta så sent att man inte har någon större möjlighet att svänga särskillt mycket.
Kommer det en bil som drar igenom mitträcket så har man mer tid på sig och om man då har otur och lyckas väja så kommer vägräcket att fånga dig istället och strimla dig till småbitar. Alternativet hade ju varit en bred vägren att väja ut på alternativt köra ner i ett dike. Men Trafikverket har bestämt att det bästa är att man inte ska ha någonstans att väja utan att ränna in i ett strimmlande räcke.