Seeeeegt SH?

NICE! vart hur tackar man dem? ;)
Ubuntu är nog ett bra val. Växt så mkt och lättare att få support.

Vi satte i lite mer minne i db-servern förra helgen, å i veckan så lyckades jag konfa om lite så det minnet används korrekt. Då plötsligt gick allting bra fortare.

Imorgon hämtar jag de nya servrarna. Tar hem dom till mig och skall installera Ubuntu Lamp så jag får ett visuellt OS att leka med. Debian sägs ju vara bättre, men för support och "enkelheten" att göra ändringar så väljer jag Ubuntu Lamp senaste.

Nya servrarna har 6 gb minne för webb och 8gb för db. Vilket är dubbelt så mycket mot nu. Samt så är det nya snabbare CPUer, och bättre och framförallt större hårddiskar!

Det kommer gå SKITFORT sen, kan jag nästan garantera! *

Ska bli riktigt kul och få in nya servrar.

Jag tycker ALLA här borde skriva ett snällt tackinlägg till Hjemmet Mortensen som tar denna kostnad! :)

* = 99.9999999% minus faktorn att JAG gör det ... :D

... förresten IKVÄLL kommer det troligen gå segt, så även imorgonkväll... detta pga ökningen av trafik SH ser varje år på våren.
 
Jag tackar Hjemmet och dig här istället, en behövlig uppgradering innan sommaren, och jag kör själv Ubuntu och ser hur fort den mognar så det är nog inget dåligt val.
 
När skulle detta ske? Ser sjukt mycket fram emot det...
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top