Coola Ola
Guest
valmers skrev:Den var sovjetisk nationalsång mellan 1917-1945; alltså herrarna Lenin och Stalins fina sång. Det är väl några tiotals miljoner oskyldiga människor som fått sätta livet till under dessa herrar. Att då, som rödstrumporna, gå hand i hand och sjunga deras gamla nationalsång, gör mig illamående. Ofta har dessa kommunister dessutom inte en aning om sångens historia.
Att Lenin och Stalin valde den som nationalsång är beklagligt men förståeligt då de ju sade sig vara kommunister (men i själva verket var ledare för ett diktatoriskt system). Leninism och framförallt Stalinism har väldigt lite gemensamt med den kommunism som Marx och Engels propagerade för utom ytligheter.
Internationalen har ju dock sitt ursprung i just den internationella arbetarrörelsen, om den skrevs i samband med just den första Internationalen eller ej vet jag inte men det låter ju rimligt. Den skrevs hur som helst av en fransman långt innan den ryske tsaren störtats. Första Internationalen hade heller ingenting med Lenin att göra då den genomfördes 1864 i USA. Jag ser heller inga som helst referenser till Lenin så exakt vad KalleNorton citerade vet jag inte.