Rasad hoj från Oves Motor i Olofström...

Jag förstår ditt intresse runt problemet, jag hade själv reagerat på samma sätt och skulle vilja veta varför och hur det gick till, mest av nyfikenhet.
Men till saken i fråga.
Han har köpt en begagnad hoj av en privat person och hör av sig efter en månad med att den rasat... Att du skulle bli betalningsansvarig låter osannolikt, i och för sig har jag ingen juridisk utbildning och ska kanske inte bedömma det egentligen. Fast en åsikt kan man ju alltid ha :).

Det dyker hur som helst upp en del frågor i mitt huvud:
- Hur långt hann han köra innan hojen rasade? (Kanske står i tråden, men då missade jag den infon).
- Hur har han behandlat hojen? Att oljesmörjningen slutar fungera efter en stund på bakslangen är ju inte ovanligt.
- Har du varit i kontakt med firman som ska byta motorn? Jag hade i alla fall kollat med dom vad som hänt och inte bara litat på nuvarande ägaren. Sen finns det faktiskt autoriserade verkstäder som inte har den absolut bästa personalen heller...
Hela motorn täckt med silikon? Ööh, hur menar han då? Låter mycket konstigt i och med att du haft kåporna borta och borde ha sett det.
- Om det inte är alltför långt till firman skulle ett besök hos dom kunna vara intressant
 
Finnes ju denna tråden som indikerar att det kunde funnits där redan från början, ja.

Good point, och tack för länken i inlägget ovan. Är dock skeptisk till att knarrandet jag förklarade i nämnt tråd hade med raset att göra.. Det sistnämnda knarrande ljudet fick jag ju aldrig någon riktig förklaring på men som sagt tyckte jag det lät likt att framskärmen såg mot däcket eller möjligen vibrerade mot gaffeln. Faktum är att jag senare hittade att höger fäste på framskärmen var brustet och efter jag fixade det hörde/reagerade jag aldrig mer på ljudet. Kanske var skärmen som jag sa från början, eller var det helt enkelt så att ljudet fanns kvar men att jag bara slutade lyssna efter det. Mer än så kan jag inte svara på det.

Att det bara upplevdes på en växel kan bara varit min uppfattning att hojen helt enkelt rullade fortare på andra växeln, eller att motorn skapade mindre vibrationer när hojen låg i friläge. Jag visade även det brustna fästet i framskärmen för köparen.

För att klaragöra: Med det vill jag inte alls bortförklara möjligheten att det faktiskt kan ha haft med raset att göra, jag bara säger att jag efter detta aldrig mer hörde eller rättare sagt reagerade på ljudet, inte heller nämnde köparen något efter han provkört.

Missljudet från växellådan var ju det klassiska kopplingsrasslet kom vi ju fram till.
 
Skulle vara kul och veta antall ägare på hojen och en exakt presisering av 'fuskbygge', kommer följa tråd.


Tack för ditt engagemang. Och håller nog med dig på alla punkter även om jag ändå känner att jag, ur ett icke-ekonomiskt perspektiv, vill hjälpa honom så mycket jag kan, goodwill kanske.

Antal ägare tror jag det stod 18. Jag står själv för några av dessa då hojen flyttades mellan mig och min far ett par gånger för att bli av med försäkringen (trygghansas eget förslag att göra så). Så den har ju haft rätt många rövar på sig om man säger så.
 
Om det är ett fuskmontage att använda packning på tub så är nog väldigt många hojar ett fuskbygge redan från fabrik.
Mina motorhalver och bottendel var då iallafall monterade med packning på tub. Finns mig veterligen inga packningar att köpa heller, reparationshandboken beskrev också att motorhalver och bottendel skulle monteras med packning på tub.

Helt riktigt, motorhalvorna är silikonade från fabrik eller rättare sagt högtemperaturspackning på burk.. smeta på, tryck ihop, härda, kör.
 
Det dyker hur som helst upp en del frågor i mitt huvud:
- Hur långt hann han köra innan hojen rasade? (Kanske står i tråden, men då missade jag den infon).
- Hur har han behandlat hojen? Att oljesmörjningen slutar fungera efter en stund på bakslangen är ju inte ovanligt.
- Har du varit i kontakt med firman som ska byta motorn? Jag hade i alla fall kollat med dom vad som hänt och inte bara litat på nuvarande ägaren. Sen finns det faktiskt autoriserade verkstäder som inte har den absolut bästa personalen heller...
Hela motorn täckt med silikon? Ööh, hur menar han då? Låter mycket konstigt i och med att du haft kåporna borta och borde ha sett det.
- Om det inte är alltför långt till firman skulle ett besök hos dom kunna vara intressant

Jo jag delar din åsikt. För att svara på dina frågor:

Vet inte hur långt han hann köra. Vet bara att hojen rasade förra helgen enligt han själv. Han kunde dock inte minnas när den lämnades in.

Jag har behandlat hojen väldigt snällt. En enkel förklaring till det är att min MC-erfarenhet innan R6an endast består av en RS125 på 15 hästar. Det talar ju för sig själv att jag då, medans jag mestadels kört utan körkort, aldrig skulle våga släppa ut 120 hästar på bakhjulet. Än mindre köra bakhjul då detta är något jag aldrig gjort förr (tränar dock nu när jag köpt motard :yoparty)

Har inte varit i kontakt med Yamaha. När jag nämnde för köparen att jag vill prata med dem svarade han att han skulle be dem ringa mig i veckan. Hur han menar att den skulle vara inkaplsad i silikon undrar jag också.

Jag kanske är alldeles för misstänksam nu men kan inte låta bli att fundera på det:

1. Rekordsnabb service. Hojen rasar i helgen, lämnas in till Yamaha Center i veckan men han har redan glömt vilken dag den lämnades in. Redan innan helgen har yamaha rivit ut och isär motorn, konstaterat orsaken till haveri och lämnat en offert på motorbyte. I perspektiv till det ville ja boka tid hos en firma i samma ort för att mappa om min hoj, och fick nästan 3 veckors väntetid på, vad kan det ta, 20 minuter att mappa om den? Ett auktoriserat Yamaha Center lär väl inte ha mindre att göra.

2. Då jag säger att jag vill prata med Yamaha ska han ringa till yamaha för att ge dem mitt nummer, för att de i sin tur ska ringa till mig. Så svårt är det inte för mig att ringa själv, dessutom vet jag ju då att det faktiskt är yamaha jag pratar med.

3. Först var motorn monterad med silikon. När det dock framkom att de ofta fabriksmonteras med flytande packningar var den istället "inkapslad" i silikon. Vad det nu innebär? Han har fortfarande efter flera dagar inte lyckats förklara för mig vad som faktiskt har hänt utan istället:

"Allt såg för jävligt ut och bara ihoplappat sa dom"

Hur som helst ringer jag yamaha måndag morgon så kanske de kan reda ut det. Eller så har de ingen aning om vad jag pratar om :brynad:smasha
 
Last edited:
.....
Jag har behandlat hojen väldigt snällt. En enkel förklaring till det är att min MC-erfarenhet innan R6an endast består av en RS125 på 15 hästar. Det talar ju för sig själv att jag då, medans jag mestadels kört utan körkort, aldrig skulle våga släppa ut 120 hästar på bakhjulet. Än mindre köra bakhjul då detta är något jag aldrig gjort förr (tränar dock nu när jag köpt motard :yoparty)

Nu var det ju snarare den nuvarande ägaren jag menade som eventuellt kört på bakan. Jag såg i din text att du är ganska ny på hoj.
 
Nu var det ju snarare den nuvarande ägaren jag menade som eventuellt kört på bakan. Jag såg i din text att du är ganska ny på hoj.

Aha oj förlåt. Läste fel i ditt inlägg. Hur han har kört den lär jag aldrig bli riktigt varse om.
 
Jag förstår om du vill vara tillmötesgående, men det finns ingen anledning för dig att agera mellanhand i denna historia. Du har redan berättat det du vet (för den nye ägaren) och det räcker. Låt nu honom sköta detta med sitt Yamahacenter. Han köpte hojen i befintligt skick och hojen fungerade vid köpet. Så länge han inte kan bevisa att du kände till dolda fel som du inte talade om, så länge är du helt fri från skuld och på intet sätt skyldig att lägga ner hela din fritid på detta. Även om du uppsåtligen har lurat honom (vilket jag inte hoppas och vilket bara du själv vet) så är läget fortfarande detsamma - bevisbördan ligger på honom. Inte på dig.

Jag är personligen jävligt less på stollar som köper tretton år gamla hojar med fyratusen mil på mätaren - dessutom av en modell som garanterat har plågats och buskörts i precis hela sitt liv - och sedan inte bara blir förvånade då de havererar, utan dessutom tror att de har någon slags livstids garanti. Våga inse att ett begagnatköp av denna kaliber är som att springa hinderbana med en bristfälligt säkrad handgranat - man kan klara sig helskinad men det kan också smälla och då gör det ont...
 
Nyheter
A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Back
Top