R1-99 Öppna luftfilter, bestycka om?

JonR

Ny medlem
Gick med
2 Feb 2009
Ort
Kungsör
Hoj
2001 Yamaha R1
Hej på er! Orginal luftburk får inte plats på min R1 motor från 1999.(Motorn sitter i en bil) Så jag tänkte införskaffa öppna filter. Men jag antar att jag måste bestycka om den för den går väldigt illa utan orginal luftburk. Nån som har ett recept på filter och munstycken åt mig?

Mvh/Jon
 
Okej, tyvärr får jag inte plats med den. Har sett några som kört med öppna filter på gamla R1 motorn så nån lösning borde det väl finnas eller är det en kompromiss?

Mvh/Jon
 
Last edited:
Vacuum förgasare tycker bäst om undertryck Du kan jätte byta förgasarbrygga till mekaniska typ fcr 41or
 
Håller med "pops", den kommer inte gå hur du än bestyckar. Utan undertrycket så får du inte med soppan in i motorn utan det blir bara skit. Byt till flatsideförgasare så kan du köra med öppna filter:yoparty
De är dessutom mycket coolare än vacuumförgasare:D:D
 
Tack för svaren! Dom var inte så billiga dom där fcr 41orna! :( Visst, jag kan ju sälja mina orginal r1 förgasare (har dubbla uppsättningar) och lägga till. Finns det inga standard förgasare från nån annan hoj som man kan använda? Som man kanske kan jaga tag på för en eller två tusenlappar? Eller drömmer jag nu? :)

Grejen var ju den att jag tänkte turbokonvertera senare så tips på en uppsättning fuggar som funkar för det och går att köra med öppna filter tills dess mottages tacksamt! :)
 
Kolla upp RS förgasare med. Begagnade, då bör du kunna komma under 4.000SEK för hela bryggan.

Var hos Braigasen och där låg en brygga till en BMW med sex stycken RS förgasare på rad. Såg lite mäktigt ut!
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top