Q8 SBK Racing går i graven.

  • Thread starter Thread starter DankWheelies
  • Start date Start date
Dags för lite trådlyft… Ni som kört på ”nya” Q8 Racing ett tag nu, har ni några drifterfarenheter? Smakar den bättre än gamla SBK Racing?

Är lite nyfiken då jag köpte på mig en 20 litersdunk av den nya när Swedol hade kampanj för ett par år sedan, man är ju smålänning… Den blev bortglömd i ett hörn men jag kom ihåg den nu när det var dags för oljebyte på FJR’en.
 
Har använt i motard och cross och märker ingen skillnad. Dock har jag insett att det är billigare att beställa en dunk från din lokala OKQ8 än att köpa på lösvikt från ICA i Alvhem eller Swedol.
 
Kört med det i två år nu och förbrukat drygt 40L, jag har väldigt täta oljebyten på racing cyklarna. Samt att jag kör det i mina två gatuhojar. Alla har fungerat klanderfritt, vilket de även gjorde med Q8 SBK Racing oljan.
 
Nyheter
Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Nyheter från Wunderlich

Wunderlich är ett företag i...

Stark Future tredubblar omsättningen

Barcelona, Spanien – april ...

Back
Top