Packboxar GPz 750 -84

nordharn

Ny medlem
Gick med
17 Sep 2008
Ort
Södra Dalarna
Hoj
Kawasaki GPz 750 -84
Hej!

Jag har en Kawa GPz 750 årsmodell 84 som börjar läcka i packboxarna på framgaffeln. Min fråga är nu om det är något man kan ge sig på själv och byta ut? Jag har aldrig gjort det tidigare men jag har ingen lust att lägga ett antal tusenlappar på att lämna in den.

Är det något man bör tänka på? Har någon ett par goda råd eller några tips som kan vara bra att ha innan man börjar?

Tack på förhand!
 
Det beror lite på var tummen sitter i handen, jag gjorde det på min Gpz 750 83 (med 82ans framgaffel utan antidive).
Jag plockade isär, byte och satte tillbaka på en eftermiddag. Inte jättekomplicerat men det underlättar ju om man har en rephandbok.
 
Det beror lite på var tummen sitter i handen, jag gjorde det på min Gpz 750 83 (med 82ans framgaffel utan antidive).
Jag plockade isär, byte och satte tillbaka på en eftermiddag. Inte jättekomplicerat men det underlättar ju om man har en rephandbok.


Tummen sitter nästan där den ska så jag tror nog att det ska gå bra. Jag har Haynes handbok så jag ska kolla lite i den också.
 
Kawasaki rekomenderar SAE10 så kör på det.
 

Bifogat

  • Namnlös.jpg
    Namnlös.jpg
    56.9 KB · Visningar: 120
  • Namnlös_2.jpg
    Namnlös_2.jpg
    44.6 KB · Visningar: 146
  • Gilla
Reaktioner: Gew
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top