Rikard skrev:Isalm uppstod på 600-talet e.Kr. då Mohammed fick besök av någon ängel som sa sig komma med sanningen..
Jag antar att ängeln tyckte att det där med att tala ur brinnande buskar kändes lite blasé!

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Rikard skrev:Isalm uppstod på 600-talet e.Kr. då Mohammed fick besök av någon ängel som sa sig komma med sanningen..
SHs REGLER skrev:Sporthoj.com filtrerar i bästa anda bort följande som strider mot svensk lagstiftning.
* Hets mot folkgrupp
mini-knutten skrev:2307190skärpning för fan, allihopa. Tråden har nu helt övergått i desperat konverteringsförsök av Rikard och ännu värre: trakasserier riktade mot hans religion. Jag citerar SH regler:
Rätta mig om jag har fel men räknas inte aktiva kristna in i begreppet folkgrupp? Oavsett om det fel juridiskt sett är det iallafall riktigt barnsligt och trångsynt att trakassera någon för dess religion. Prulle (tror jag) verkar vara under intrycket av att det är religion i sig som skapar onödiga motsättning, när det är de facto intoleransen som är orsaken. Om ni inte vill höra Rikards "predikan" här på SH räcker det med att skriva:
"Det här är ett MC-forum, vänliga diskutera religion någon annanstans."
Om han vägrar lyssna kan ni diskutera reglerna med någon moderator...
Snälla moderator, stäng tråden innan någon tar riktigt illa upp.
Så, nu har jag fått leka lite moderator![]()
KarlJohan skrev:2307267Menar du allvar?
Prästen ber ju om mothugg här. Att vi tycker att han är löjlig med sina spaltmeter av bibelcitat som på något bisarrt sätt försöker rättfärdiga sin indoktrinerade tro kan väl knappast klassas som hets mot folkgrupp?
Skärp dig nu för fan..![]()
Tror du verkligen på det där tramset?![]()
Honken skrev:2307373Svar på nedanstående frågor vore intressant att få svar på från en bibeltroende som Rikard!![]()
Jag har en del frågor till er präster som vet och kan allt.
Jag tänker sälja min dotter som slav (2:a Mos 21:7). Vad kan var ett skäligt pris?
I tredje Moseboken 21:20 står det klart och tydligt att jag får äga både manliga och kvinnliga slavar från ett grannland. En vän till mig hävdar att detta gäller bara människor utanför EU. Kan han ha rätt?
Min granne som jobbar på Kvantum insisterar på att jobba även på söndagar. Enligt Andra Moseboken 35:2 så måste han dräpas. Är jag moraliskt ansvarit för att göra detta själv?
Jag besöker inte kyrkan då jag lider av svår närsynthet och enligt Tredje Moseboken 21:20 for jag inte närma mig Guds altare om jag ser dåligt. Min son konfirmerar sig nu och det vore kul att se hur han uppför sig i kyrkan. Är det OK om jag sitter i vapenhuset?
Kan mina barn börja att träna fotboll i IFK Värnamo då Tredje Moseboken 11:7-8 säger att det inte får röra resterna efter en död gris. Eller måste de fortsätta spela här hemma med en plastboll?
EN bonde här ute i Tånnö envisas med att odla olika grödor på samma jord och syndar därmed mot Tredje Moseboken 19:19
Han har även den fula ovanan att svära mycket . Nu är hans fru inte heller mycket bättre då hon envisas med att gå klädd i kläder som är gjorda av mer än ett tygmaterial (vanligen bomull och polyester). Är det nödvändigt att samla hela Tånnöbyn för att stena dem? (Tredje Moseboken 24:10-16)
Kan vi inte bara bränna dem på bål som vi brukar göra med människor som ligger med sina släktingar (Tredje Moseboken 10:14)?
Jag vet att ni präster har gått på djupet i dessa frågor så att jag ser fram mot tydliga och raka svar.
Stort tack till er rakryggade präster som tydligt visar att Guds ord är evigt och oföränderligt.
Magnus Samuelsson
Tånnö"
mini-knutten skrev:2307303som jag skrev tidigare, skulle det inte räcka med ett:
"Det här är ett MC-forum där religionsfrågor inte hör hemma"?
Brukar du spotta Jehovas vittne när dom knackar på dörren? Kasta saker på muslimer som visar sin religionstillhörighet genom att bära slöja? Respektera folks tro, oavsett vad detta är. Håller med om att detta inte är rätt medium för att sprida det kristna budskapet, men att få höra:
är verkligen ingen trevlig upplevelse. Att det är rättfärdigat att tracka ner på någons religion bara för att han försöker uppmuntra den är bara barnsligt...
KarlJohan skrev:2307424Diskussionen börjar ju bli väldigt lång nu, så uppenbarligen räcker det inte. Jag är för religionsfrihet och allt sånt, men jag har full förståelse för att folk här irriterar sig på prästen. Och än så länge så är det väl långt ifrån trakasserier? Om någon tycker att det är trams och ställer frågan om han tror på det så får det väl stå för den personen. Givetvis är det barnsligt, men inte så mkt mer än så.
Och nej. Jag spottar inte på jehovas vittnen när de knackar på dörren. Det är jag allt för väluppfostrad för. Men jag ber dem snällt vänta i dörren medans jag kilar in i vardagsrummet o vrider på "Thats when I became a satanist" med Entombed på högsta volym. Sen så brukar de inte vara särskilt öppna för diskussion längre.. Jävla torrbollar, ingen humor.
Själv har jag svårt för religiösa fanatiker. Många av dem har en tendens att idiotförklara alla andra som inte är lika "upplysta" som dem själva med sin äckliga helgon-wannabestil. Vilket är jävligt irriterande.
Jevhovas vittnen knaka på förut när jag va ensam hemma. När jag skulle stänga dörren satte dom en fot ivägen. Det komiska är att då kommer vår annars folkkära hund farande i full karier morrandes och skällandes. Va riktigt kul se dom springa ut från gårds plan samtidigt som dom skrek: Oh vik undan satans hund ty lufiser kan mot oss inget göra. Jag fråga varför dom sprang bort i sånnafall men fick inget riktigt svar..KarlJohan skrev:2307424Diskussionen börjar ju bli väldigt lång nu, så uppenbarligen räcker det inte. Jag är för religionsfrihet och allt sånt, men jag har full förståelse för att folk här irriterar sig på prästen. Och än så länge så är det väl långt ifrån trakasserier? Om någon tycker att det är trams och ställer frågan om han tror på det så får det väl stå för den personen. Givetvis är det barnsligt, men inte så mkt mer än så.
Och nej. Jag spottar inte på jehovas vittnen när de knackar på dörren. Det är jag allt för väluppfostrad för. Men jag ber dem snällt vänta i dörren medans jag kilar in i vardagsrummet o vrider på "Thats when I became a satanist" med Entombed på högsta volym. Sen så brukar de inte vara särskilt öppna för diskussion längre.. Jävla torrbollar, ingen humor.
Själv har jag svårt för religiösa fanatiker. Många av dem har en tendens att idiotförklara alla andra som inte är lika "upplysta" som dem själva med sin äckliga helgon-wannabestil. Vilket är jävligt irriterande.
Heheh.. lite roligt var det faktiskt...korvgubbe skrev:2307153Jag antar att ängeln tyckte att det där med att tala ur brinnande buskar kändes lite blasé!![]()
JoUh skrev:2307551
Om alla gjorde vad Jesus bett dem göra skulle det inte vara mkt problem här på jorden....
åååkejParadoxy skrev:2307620Jag ber alla att sluta kriga och leva i fred.
Om alla hade gjort som jag bad dom så hade allt varit frid och fröjd.
JoUh skrev:Om alla gjorde vad Jesus bett dem göra skulle det inte vara mkt problem här på jorden....
mini-knutten skrev:"Det här är ett MC-forum, vänliga diskutera religion någon annanstans."
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |