LÄS OM LÄS RÄTT!
Polisen lackade ur och skulle köra ut och stoppa motorcyklarna.
Polisen trodde att eftersom det var (till exempel) 50km/h så skulle han hinna ut med bilen på vägen och kliva ur bilen och myndigt vinka med spaden.
Polisen tog till marginal så att han skulle hinna få ut bilen på vägen även om motorcykeln körde 70 (vilket är olaglig), men kanske inte då hinna ur bilen och vinka med spaden, men motorcykeln skulle behöva stanna ändå eftersom en polisbil blockerar vägen.
Sen kommer en idiot i trippla hastigheten (minst), hur mycket det förlänger stoppsträckan kan du läsa om i körskoleboken
På bara bakhjulet (hur mycket DET förlänger stoppsträckan kan du nog inte läsa i körskoleboken, men du kan ju åka ut och pröva)
Idioten som kör trippla hastigheten på bakhjulet tittar dessutom åt sidan på kompisarna som han försöker impa på (spekulation, jag vet, hur mycket det förlänger stoppsträckan kan du bara gissa)
Polisen gjorde en mänsklig felbedömning av avstånd och hastighet men bröt inte mot några lagar, tvärtom, han gjorde sitt jobb och försökte få andra att följa lagarna.
Motorcyklisten bröt mot flera lagar.
Slutligen MOTORCYKELN BREVID, SOM OCKSÅ KÖRDE FÖR FORT HADE INGA PROBLEM ATT STANNA INNAN POLISBILEN!