andersbrink
hasenfrasen
...lätt att undvika genom att köpa kedja med rätt längd... jag fick precis en släng handsvett.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
...lätt att undvika genom att köpa kedja med rätt längd... jag fick precis en släng handsvett.
Jag köper att man gör det på tävlingsmaskiner eller fordon som man kör sällan och vill ha det extra pulvret. Här handlar det om en KLX230 som brukas i vått och torrt. Känns verkligen inte genomtänkt att använda standardkedja till det.Jag kör vanlig ”plåtkedja” på motarden. Dels för att är snål men också för att det ryktas om att det blir lite mer pulver närmast asfalt eftersom den rullar lättare.
men det är jag det.
För att hen vill vara snabb en liten stund i.s.f. långsam länge.Varför inte en o-ringskedja?
Kanske. Jag misstänker att det kan vara okunskap bakom beslutet.För att hen vill vara snabb en liten stund i.s.f. långsam länge.
Ojsan. Märkte det faktiskt precis när jag skulle måtta in kedjan på dreven, kollade efter o-ringarna till klipsen eftersom jag inte såg några med i påsen, så jag tänkte att jag kunde använda dom som satt på kedjan. Men så satt det inga på kedjan!? Sen tänkte jag ... "vad kan gå fel?"Varför inte en o-ringskedja?
Standardkedja funkar men du behöver smörja noggrannare och oftare.Ojsan. Märkte det faktiskt precis när jag skulle måtta in kedjan på dreven, kollade efter o-ringarna till klipsen eftersom jag inte såg några med i påsen, så jag tänkte att jag kunde använda dom som satt på kedjan. Men så satt det inga på kedjan!? Sen tänkte jag ... "vad kan gå fel?"
Jag förstår. Det blir intressant att märka eventuella skillnader då jag levt med min förra kedja ett år, och det var o-ring.

Det där med att koka kedjan gjorde jag när jag var 10 år, det var min cykelkedja. Det var bökigt och mamma blev inte glad när hon kom hem från jobbet. Men måste det vara Putoline, jag kokade min kedja i rapsolja. Den blev som ny sen.För garaget rekommenderar jag att du kokar kedjan med jämna mellanrum.
Putoline har ett överlägset kedjevax

|
|
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN
Pressrelease; Visby, 2025-1... |
|
|
2026 års YAMAHA XSR900 GP
Yamahas Sport Heritage-seri... |
|
|
Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger
Yamaha Motor firar sitt 70-... |
|
Smarta garageprylar från IVON!
IVON motorcykellyft, 450 ki... |
|
|
|
Med ny V-twin och monocoque-ram
Ducati presenterar nya Hype... |
|
|
Slutstrid i MotoGP
MotoGP-säsongen börjar lida... |
|
|
CFMOTO V4 SR-RR
CFMOTO presenterade sitt pr... |
|
|
Honda V3R 900 E-Compressor
Honda V3R 900 E-Compressor ... |
|
|
Indian Concept Girder – En framtidsvision?
Indian Concept Girder är en... |
|
|
Yamaha R7 får stor uppgradering!
Yamaha R7 får en nängd uppg... |