Lelle_olsson
Ny medlem
Idag kl 15:00 har vi fått en ny dragracingbana i Sverige. Banan ligger i Tierp, 12 mil norr om Stockholm, läs mer på http://arbetarbladet.se/nyheter/tierp/1.1752092
Last edited by a moderator:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
I Sverige finns i dag bara tillfälliga dragracingarenor. Nu är det meningen att Tierp ska få Sveriges första permanenta anläggning för den här motorsporten.
hmmm.. Malmö ligger i Sverige.. Men han menade nog Sverige=Stockholm![]()
Tierp ligger inte i Stockholmsregionen hur mycket man än tar i...
Eller så menade han just permanenta dragracebanor... de jag känner till är temporära på så vis att de huserar på banor som är primärt för annat än dragracing.
Låter positivt. Hoppas det blir en riktig 402-meters-strip, isf är det ju först i Sverige.
ehh. sättna utanför Sundsvall är inte riktig?
Härligt där Lelle!Idag kl 15:00 har vi fått en ny dragracingbana i Sverige. Banan ligger i Tierp, 12 mil norr om Stockholm, läs mer på www.nitroz.se
//Lelle
Tierp ligger inte i Stockholmsregionen hur mycket man än tar i...
Stockholm C till Tierp C är 127,8km enligt min Gps, men skit samma! Hoppas att den nu får användas ibland också så att den inte byggs och sedan står tom. När är planerad invigning?
Om man har fast speakerbyggnad, tidtagningsutrustning, gran, läktare etc, och inte måste släpa dit och rigga upp detta för att sedan rigga ned och återställa när en dragrejshelg är över. Utan att man disponerar banan och enbart för dragrejsing och har ett löpande tillstånd och inte måste söka för varje event, ja då är det en riktig bana tycker jag.
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |