Nu har jag även gjort det klassiska misstaget!

Mjölnaren75

Gudomlig sporthojare
Gick med
2 Aug 2006
Ort
Stockholm
Hoj
Sym 200 Yoyride
Blir så jäv... trött på mig själv. Har nu (hade) en -04 a R1a i kanonskick. Vad gör jag?
Jo jag bakcar ut hojskrället med skivbromslåset kvar. Framskärmen fick sig en spricka såklart:-( Varför ska man ha så bråttom? antar att i alla fall hälften gjort samma misstag?
Förhoppningsvis klarade sig bromsskivan då det inte var något större tryck.
Det jävligaste var att jag har en sån där rem upp till styret för att man inte ska glömma just detta med låset men den struntade jag i igårkväll!!!
Sitter någon med en blå framskärm i kanon skick så kanske jag kan vara intresserad.
 
Ligger en spräckt svart/gul skärm från en R6-05 Rossi-ed. i ett skåp här hemma.....
 
Gjorde samma på min Street triple. Värsta var att dum som man är så drog jag bara hårdare när det tog emot... Tur i oturen att skärmen satt kvar bra ändå, så gick inte helt sönder.
 
Jag spräckte min Hayabusa originalframskärm. Köpte GSXR 1000 (flera fördelar förutom aerodynamiken) Kolfiberskärm på amazon.de och körde hela sommaren, sen säsongens sista åktur glömmer jag skiten och spräcker nya kolfiberskärmen. Tror tamefan jag hade handikappsnöret från Biltema, men glömde ändå. :huvet :huvet :huvet :näsblod

Så nu, åter igen ny kolfiberframskärm från Amazon.de (billigare att spräcka)

Nästan att man ger fan i att låsa, framskärmen är nog hel ändå, även när hojen hittas dumpad i ett dike :rolleyes:

Skivbromslås med larm är nog bästa motmedlet.
 
Last edited:
Jag köpte ett skivbromslås med larm o trodde på fullaste allvar att det var bra mot tjuvar.
Det har betalat sig flera gånger om trots att inga tjuvar ens varit i närheten av min hoj :tummenupp
 
Jag sätter mitt lås i bakskivan istället. :) Där gör det inte så mycket om man glömmer det.
 
Inte för jag skall vara nån messerschmitt nu men jag fattar inte att det är så många som glömmer låset, det är ju typ det enda man behöver komma ihåg innan man ger sig iväg. (Nu kommer jag säkert förstöra min skiva i helgen bara för det:rodnar)
 
Bra, nu är det gjort, framöver glömmer du det inte och det brukar inte hända två gånger.

Avdelningen pinsamma misstag. I tidig era släppta jag upp kopplingen och drog iväg hårt från p-platsen, med skivbromslåset monterat. Det gick.. i två tre meter.

(klarade mig faktiskt ifrån att vurpa, men bromsskivan blev skev = ny skiva á två tusen spänn, dagen innan bankörning, bra timing)
 
Glasfiberskärmar från kraschkåpsset är schyssta bananer som utbytes iaf. Hur vet jag det?
 
Jag köpte ett skivbromslås med larm o trodde på fullaste allvar att det var bra mot tjuvar.
Det har betalat sig flera gånger om trots att inga tjuvar ens varit i närheten av min hoj :tummenupp
Haha har oxå ett med larm och det glömmer man inte bort för det tjuter som fan så fort man rör cykeln
 
Inte för jag skall vara nån messerschmitt nu men jag fattar inte att det är så många som glömmer låset, det är ju typ det enda man behöver komma ihåg innan man ger sig iväg. (Nu kommer jag säkert förstöra min skiva i helgen bara för det:rodnar)

Och det säger du på fredagen den 13:e? :D
 
Också larm i skivbromslåset. Räddat mig minst 1 ggn från detta. Plus att det skrämt iväg skumma typer som lyft kapellet
 
Jag kör gula spiralen från Biltema upp till gashandtaget och sätter fodralet till skivbromslåset över tändningslåset. Peppar, peppar så har det funkat hittills.
 
Har lås med larm i. Har hänt mer än en gång att det börjat tjuta när jag satt mig på hojen för att dra iväg :P
 
Nyheter
Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Back
Top