Ni som klotat, hur kör ni nu?

Har klotat rejält 2 ggr och har alltid försökt att kliva upp på "hästen" så fort som möjligt.... Ju längre man väntar ju fler hjärnspöken.

På banan har jag nog vuxit efter krascherna men visst i den kurvan man gick av så kan man ibland ge det en funderare men den blir mindre för varje besök. :)

Man får väl någonstans inte glömma att reflektera och dra lärdom av varför man vurpade? Dvs om man nu inte blev avvåkt eller tryckt av en bil eller dylikt. :huvet

Ja jag skulle gärna vilja ut och åka så inte skräcken sätter sig men hojen är skrot :( krockade med en bil, sen har jag så jävla ont än så länge och snart kan man inte köra mer i år :(.
 
kör som en gammal kärring på hurviga vägar, vågar inte lägga ner speciellt mycket längre, sitter en spärr i huvet som säger "du kommer trilla du kommer trilla"
 
Lika illa som innan...
 
Körde in i en bil som backade ut framför mig senast idag, men jag kör på som vanligt.

Vurpade därimot för några år sedan och skrapade mig som fan så det tog lång tid innan jag vågade uiiila igen efter det
 
Blev påkörd bakifrån för 2 dagar sedan. Kommer på 50väg som smalnar av till ett körfält. Får möte av en bil där och bromsar för att se vem som ska köra först. Det gjorde inte MC'n som körde 90-100 knyck bakom mig. 15-20 m hann han bromsa och sedan in i baken på mig.
Flyger över styret och landar på fötterna några meter framför hojen. Hojen åkte givetvis i backen och allt på höger sida av den är förstört. Styret snett och sen finns det risk för att ramen under kutsen fått sig en kyss. Väntar på utlåtandet från Probike och repkostnader. Blir den inlöst startar jakten på ny MC.

Inser att vi hade fruktansvär tur att ingen fick några personskador och jag kommer säkert ha mer koll på de bakom mig i framtiden. Speciellt om man vet att det ligger en bakom som gärna gasar lite mer än jag. Polarens hoj klarade sig med ett litet märke i en kåpa.
 
kör som en gammal kärring på hurviga vägar, vågar inte lägga ner speciellt mycket längre, sitter en spärr i huvet som säger "du kommer trilla du kommer trilla"



HA hurviga vägar.. det lät hurvigt på ett läskigt vis
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top