Motul Grand Prix of Japan - Motegi MotoGP

För första gången stängde jag av Tvn under pågående race. Med facit hand så var det rätt beslut,
 
Håller med alla andra, välförtjänt!
Lite tråkigt att de sista racen blir lite avslagna.
Får hoppas på galna bataljer mellan VR och Lorre istället och eventuellt en Marquez som släpper på alla hämningar och kör full Moto2-style.

Grattis MM :)
 
Last edited:
Om jag förstår intervjun på motogp.com rätt så hade Lorenzo i princip vunnit titeln (idag) om han inte valt fel däck. Alltid dessa däck*.



*eller nåt annat valfritt.
 
http://ne-svt.org/random.html apropå ursäkter...

Bra gjort av MM att ta titeln på en MC som sett ut att vara okörbar under stora delar av säsongen. Första tanken var att strunta i att se resten av säsongen, men nu kanske MM satsar allt på att vinna stort och bjuder på lite "idiotkörning".
 
MM:s berömda idiotkörning är inget jag ser fram emot överhuvudtaget. Då blir det bara farligt för de övriga.
Men att se honom i full action och samtidigt använda huvudet - det är häftigt! Det är ju det som gett honom titeln i år.
 
MM:s berömda idiotkörning är inget jag ser fram emot överhuvudtaget. Då blir det bara farligt för de övriga.
Men att se honom i full action och samtidigt använda huvudet - det är häftigt! Det är ju det som gett honom titeln i år.

Tja, han är ju ändå bättre än Iannone. Om man får sno en bevingad fras från en australienare som passar bra på AI "His ambition outweighs his talent." :hihi
MM har iofs tagit med sig folk av banan, men en hel säsong av att behöva ta det lugnt kan nog ha fått ordning på det. Det är roligare att se honom köra fullt än att se honom köra för titeln. Och han har ju faktiskt den goda smaken att när han kan, välja att köra av ensam hellre än att torpedera andra förare.
 
Grattis till MM ändå glädjen i teamet spred sig genom bildrutan trots att jag är Rossifan


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
http://ne-svt.org/random.html apropå ursäkter...

Bra gjort av MM att ta titeln på en MC som sett ut att vara okörbar under stora delar av säsongen. Första tanken var att strunta i att se resten av säsongen, men nu kanske MM satsar allt på att vinna stort och bjuder på lite "idiotkörning".

Fin generator.
-"En kona hade flyttat på sig, men nu är den tillbaks." :hihi

Ja, att ta titeln med material som under säsongen inte känts som det bästa är riktigt bra gjort. :tummenupp
Killen är sjuk bra att köra precis på gränsen, och lite över ibland.
Han har ju faktiskt räddat några släpp, hade han gått omkull istället kanske det kostat honom titeln.

Han kan ju iaf köra helt utan press resten av säsongen. :)

Jag tror det kan bli en del köra mellan JLo och VR också.
Det är nog ingen av dem som vill vara bakom den andra. ;)
 
Är ett STORT Rossi-fan och man kan säga vad man vill om Marquez som person eller hans körning, men han är en talang utan dess like.

Välförtjänt!

Enda positiva med gårdagen är att Rossi fortfarande leder över Lorenzo.
Nu vill jag bara se tre riktigt bra race där alla kör för vinst eller inget. Jag tror Rossi och Lorenzo skiter fullständigt i vem som kommer tvåa, nu tror jag man satsar på vinst varje gång.

Men det går inte att hymla med att man redan har tankarna på nästa säsong, fan vad intressant det ska bli!
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top