MotoGP - Malaysia Sepang

Den bäste föraren genom tiderna kan bara vinna race om han får de bästa möjliga förutsättningarna?
Enligt mig är svaret på den frågan: Ja!

Racingen är inte vad den en gång varit. Förarna gör väldigt få misstag under ett race, mycket beroende på alla elektronik som hjälper dem under acceleration och inbromsningar. Den som sitter på en sämre hoj kan inte vinna race med hjälp av erfarenhet eller mod. 2006 var senaste gången en satellithoj vann ett race tex.

Jag tittade på racet från Sepang 2001 häromdagen och skillnaden mot i dag är enorm. Rossi var 9-10:a in i första kurvan och efter halva varvet 6-7:a. När såg vi någon ligga så långt bak i början av ett race för att sedan vinna? Det går helt enkelt inte. Flera förare har sagt i media att om man tappar ett par tiondelar på ett varv är det i princip omöjligt att hämta in. Senast var det Lorenzo som sa det på Sepang efter Marquez omkörning.
 
P€RRA;5907302 skrev:
Jag tittade på racet från Sepang 2001 häromdagen och skillnaden mot i dag är enorm. Rossi var 9-10:a in i första kurvan och efter halva varvet 6-7:a. När såg vi någon ligga så långt bak i början av ett race för att sedan vinna?

Valencia 2012.
 
En intressant frågeställning. :tummenupp
Kan någon vinna idag utan bästa möjliga förutsättningar?

För tillfället skulle jag nog svara nej.
Jag skulle nog hålla Lorre som bäst just nu (MM om nåt år?) om alla körde samma hoj.
Men för att Yamma halkat pyttelite efter så har även han svårt att vinna.
Man BEHÖVER de bästa möjliga förutsättningarna för att vinna. :)

Så för tillfället är det väldigt svårt, nästan omöjligt för Rossi att vinna.
Skulle dock tippa att Yamma studsar tillbaka och ger både JLo och Vale de förutsättningarna till nästa år.

Mina två... :)

Jag tycker än en gång man kan jämföra Marquez och Iannone. Iannone vann över Marquez senast för ett år sen ungefär... och nu flera sekunder efter per varv. Har Marquez blivit SÅ mkt bättre eller är hondan SÅ mycket bättre.... :tungan
 
Jag tycker än en gång man kan jämföra Marquez och Iannone. Iannone vann över Marquez senast för ett år sen ungefär... och nu flera sekunder efter per varv. Har Marquez blivit SÅ mkt bättre eller är hondan SÅ mycket bättre.... :tungan

Good Point.
Även EsP var ju där och fightades väl med Marquez. :)
Hade MM kört Ducati hade han definitivt inte varit i ledning i mästerskapet nu.
 
P€RRA;5907332 skrev:
Men var det inte då några bestämde sig för att starta från depån på slicks (Hayden och Pedrosa?) och några startade på regndäck för att sedan byta hoj under racet? Eller minns jag fel?

Ja, det stämmer. Men det var senast det hände. =)

I sak håller jag med dig. Vi ser inte samma typ av uppkörningar som t.ex. Rossis 11->1 på sachsenring numera. Felfri racing krävs för att ha nån som helst chans.
 
JockeP22 skrev:
Påminde om den där kraschen i 125 för några år sedan. En förare kör genom ett dammmoln skapat av en annan förare som gått omkull, en cykel ligger kvar utanför dammmolnet på racelinjen, och killen drar rätt in i den i full fart.
Det var också en läskig händelse. När och var?
Någon som kommer ihåg?
 
Någon som kommer ihåg?
Brno var banan iallafall! Är också rätt säker på att det var i 250 klassen. Marco Simoncelli körde av och hans hoj roterade vid bankanten innan den åkte in på banan igen. Vad Japanen hette som körde på hojen minns jag inte. Årtal kommer jag inte heller ihåg. Börjar nog bli senil:)
 
P€RRA;5907995 skrev:
Hur gick det för honom?

Han hade antagligen klarat sig helt oskadd om han bara svängt någon meter åt höger eller vänster istället för att bromsa och låsa upp bakhjulet. Han var nog inte helt nöjd med sig själv efter att ha sett reprisen.

Wikipedia skrev:
He was airlifted to a hospital in Brno, where doctors confirmed he had a broken pelvis and two fractured ribs.
Han kör tydligen i Japanska serier nu.
 
P€RRA;5908121 skrev:
Skönt att höra! :)

Fast han kraschar fortfarande även om han kör i JSB. För bara 2 veckor sen var han inne på sjukhus igen efter en krasch med skadade fingrar. :näsblod

601606_621015707942282_179315143_n.jpg
 
Nyheter
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

Back
Top