MotoGP 2014: GP TIM di San Marino e della Riviera di Rimini

Konstigt dock att han har haft så mycket strul jämfört med Andrea..
Månne för att man inte ägnat hans hoj samma intresse som Dovis...praktikanten fått meka istället...:rolleyes:
Oddsen för att så mycket elektronikproblem och annat strul, under såna omständigheter och med såna resurser skall uppträda på och med en och samma förares hoj är...annorlunda. :fakta
 
Jag håller mig nog till Ingemar Stenmarks teori - ju mer jag tränade desto mer tur fick jag...
 
En liten efterlysning,

Jag pratade med en gammal spansk kollega som numera jobbar som mekaniker för Niklas Ajo. Då teamet inte har väldans stor budget så faller betydligt fler uppgifter på varje mekaniker, jämfört med till exempel ett fabriksteam i MotoGP. Detta innebär bland annat att en ensam mekaniker får sköta depåtavlan själv, det vill säga hålla rätt på placeringar, sektortider, avstånd till andra förare, bläddra bland siffror, hänga upp rätt siffror och slutligen hålla tavlan så att föraren kan se den.

Misano har inte en väldans lång raksträcka förbi start och mål. MotoGP-teamen är placerade i början av denna raka, Moto2-teamen i mitten och Moto3-teamen i slutet. Då det anses svårt att läsa en depåtavla under inbromsning så brukar man flytta killen med depåtavlan så nära rakans början som möjligt. Detta innebär att de som höll depåtavlorna för Moto3-förarna hamnade mitt bland MotoGP-teamens platser längs depåmuren.

Under racet råkade min gamla kollega hamna precis vid Yamahas plats längs depåmuren. Han kämpade i två, tre varv med att få rätt siffror på plats och att hålla ut tavlan, utan att tänka på de tre-fyra personer som också stod på Yamahas plats längs depåmuren och tittade på racet. Helt plötsligt frågar en av dessa personer om min kollega behöver hjälp.
- Tja, om du har lust så - visst...
- Klart som fan...! Hit med siffrorna...!
Racet fortsatte, min kollega höll rätt på placeringarna, den hjälpsamme personen höll rätt på avstånden till andra förare och langade fram rätt siffror, min kollega höll depåtavlan så att Ajo kunde se den och den hjälpsamme personen hängde ut över depåmuren och manade på Ajo.

Ajo kraschade tyvärr ut sig lite senare varvid den hjälpsamme och ytterst engagerade personen brast ut i ett högljutt "oh noooo bastardo porco madonna" eller något liknande, kastade siffrorna och gick sin väg.

Den hjälpsamme personen var tydligen någon lokal pizzeria-ägare i krullig frisyr, solglasögon, Yamahakläder och en Monster-keps med nummer 64 eller något liknande och det ska enligt uppgift ha gått ganska bra för honom i något slags supportrace senare under dagen. Min kollega skulle vilja komma i kontakt med honom för att tacka för hjälpen, om någon vet vem han är...?
 
Nyheter
Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

BMW F 450 GS för prisvärda äventyr

BMW presenterade den länge ...

BSA Thunderbold avtäckt på EICMA

BSA har avtäckt sin fjärde ...

ExploreBike: Lerigt Gotland Grand National

Årets Gotland Grand Nationa...

Nytt om H-D Bagger-Världscupen

Under en presskonferens på ...

BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT

Inför 2026 uppdateras maski...

Ducati lanserar racingakademi för framtidens stjärnor

Ducati presenterar, i samar...

Back
Top