Har lämnat Harley träsket och är sugen på en KTM 690 SMC från -14 och framåt eller en Husqvarna 701. Men ska man undvika hojar som gått 1700 mil eller vad räknas som lång för dessa hojar och hur långt går motorerna utan dyra reperationer etc ?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Helt korrektSen är det säkert välfigt olika hur den körts då den verkligen inbjuder till bus.
Däck är lite som bensin, förbrukningsvara, och det är inte sving och ram man nöter ut, hjullagren överlever normalt sett resten av hojen med god marginal också. Motor, växellåda och elektronik är ju det som slits, och har man bara använt ettan och tvåans växel, gärna på motorväg, alltid tvättat med högtryck och maskindiskmedel och haft hojen ute i solen året runt så lär den vara betydligt mycket mer sliten vid 1000 mil än en pedantskött som har rullat 10 000 mil.Map switch finns på samtliga årsmodeller. -14 kom ABS och den uppdaterade motorn med dubbla tändstift på SMCR och Enduro R. (Kom något år tidigare på Duke)
Kan du leva med att inte ha ABS så satsa på en -12 och -13, de har förvisso den "äldre" motorn med lite "råare" gång än den nya.
Men du har fortfarande 1000mils serviceintervall.
Skickat från min iPhone med Tapatalk
2012 (min) har abs samt de 3 olika lägena. Dubbla tändstift mm. Det är samma hoj som 2014 enligt mig.
Duke ja, smcr senare afaik?
|
|
Premiär för Östgöta Dundret
Under 1940 talet var Finspå... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
Nya BMW S 1000 RR tar form
Redan i maj 2025 gav BMW me... |
|
|
|
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D
H-D presenterar nya Deadwoo... |
|
|
Sommarauktion hos Antiqueweb
Svenska Antiqueweb avslutar... |
|
|
HJC stärker kundrelationen
Pressrelease från HJC Helme... |
|
|
Sportsterbygge i nästa nummer
I Allt om MC nummer 8 komme... |
|
|
Dags för gräsgasa hos Hydet
Den 1 augusti kör Hydet MC ... |