Tack! Den var väldigt intressant! Nyfiken, vad har du för hjälm?
Till att börja med: Det framgår av min profil att jag är läkare. Jag är faktiskt mest intresserad av just hjärnan och ryggmärgen. Jag har jobbat som underläkare på en neurokirurgisk klinik under en kort period (8 månader) och där varit involverad i en del svåra skallskadefall, även mc-relaterade. Just nu gör jag specialisttjänstgöring i allmän- och neuroradiologi, så jag har sedan 2003 på olika sätt kommit i kontakt med patienter med skallskador och vet en del framför allt om vilka skadorna är men får även veta lite om hur det går för patienterna.
MEN: Jag är i samma sits som du när jag ska välja hjälm. Jag har inte hittat eller hört talas om någon källa till information om det faktiska utfallet efter olyckor med olika hjälmar. I sjukvårdssammanhanget konstateras oftast bara att personen hade hjälm. Ibland får man veta hur olyckan gått till, om personen träffat andra fordon eller fasta objekt.
Jag vet att en grupp på sjukhuset här i Umeå försökt samla tillgänglig information om minst 12000 olycksfall som även innefattar mc-olyckor men när jag kollar listan över deras publicerade artiklar så tror jag inte att dom har studerat just skillnader i utfall mellan olyckor där mc-förare haft olika hjälmar. Jag tror att det kan vara svårt att hitta sådan information faktiskt.
En möjlighet är försäkringsbolagen som skulle kunna ha statistik, men det är nog inte helt lätt att dra slutsatser ur sådana rådata pga sk confounding factors. Tänk till exempel på att snabba hojar, dyra avancerade hjälmar och svåra krascher hör ihop. Billigare och enklare hjälmar finns ju också men används kanske i andra trafiksammanhang, t.ex. till mopeder. Tittar man enbart på skador vs hjälm kan man då få intrycket att förare med dyra hjälmar får en större andel svåra skador medan förare med enkla hjälmar får en mindre andel svåra skador. Alltså måste man väga in fler faktorer och då blir det snabbt svårt att dra slutsatser. Hur fort körde mc-föraren före olyckan? När, hur och i vad slog han huvudet? Hur fort gled han på asfalten när han slog huvudet i trottoarkanten? Var hjälmen hel eller redan skadad när den träffade trottoarkanten?
För att ändå återgå till frågan:
Jag berättar gärna vad jag använder för hjälm, men jag tycker att du ska ta det för vad det är. En erfarenhet lika mycket värd som någon annans.
Jag har haft en Suomy Spec 1R som jag köpt i butik i Sverige. Den har jag haft sedan 2004 så inför kommande säsong ska jag köpa en ny hjälm. Valet av Suomyn var mest en slump. Den satt bra på skallen, den är från en av de större tillverkarna, verkade välgjord och den var nedsatt till halva priset. Jag har inte varit besviken på den utan tror att den skyddar lika bra eller dålig som någon annan hjälm om jag skulle vara med om en olycka.
Min nästa hjälm blir en annan för formen passade inte perfekt på mig, vilket visade sig när jag körde långt. Jag vill ha tätare kontakt runt öronen och sidorna av huvudet, för det känns som om hjälmen pressas bak mot pannan vid långkörning annars och då får jag huvudvärk. Det blir en integralhjälm med skal av fiberkomposit och den ska helst inte väga mer än 1300-1400g, men annars är jag principiellt faktiskt ganska öppen. Det verkar som om de flesta hjälmtillverkare är bra och ganska lika nu för tiden, om man ser till deras dyrare modeller.
Jag gick runt på mc-mässan i Stockholm och provade hjälmar. Tyvärr fans inte alla där, Arai saknades t.ex. För mig själv står det nu mellan NZI Vitesse och SHOEI X-Spirit, en ganska billig hjälm och en skitdyr. Jag provade flera andra fabrikat som inte passade.
Jag tömmer ut lite andra hjälmfunderingar som jag haft:
Att vissa tillverkare har funnits längre än andra, att vissa har större marknadsandel än andra, att vissa har fler toppförare i racing än andra eller att vissa tillverkare framhålls mer av sina kunder än andra det kan faktiskt ha sin förklaring i annat än att de är bäst på att förhindra skador. Så länge vi inte har tillgång till jämförande data för hur väl hjälmarna skyddar i verkligheten så är det de sedvanliga marknadskrafterna som styr och vi kunder får klämma, känna och gissa när vi står i butiken.
Den största hjälmtillverkaren genom tiderna torde ha flest exempel på förare som kan logga in och skriva " Jag har klotat och klarade mig tack vare min XXXXX-hjälm." Samma tillverkare har rimligen även fler dödsfall i sin statistik, eftersom vissa lever och andra dör efter en mc-olycka, men de döda kan inte logga in på sporthoj.com och säga "Jag klotade och dog och jag hade en hjälm av märke XXXXX" således kan man inte bilda sig en uppfattning om vilken hjälm som räddar flest genom att lyssna på andras anekdoter, man kan möjligen förstå vilka tillverkare som är mest populära.
Jag satt i ett samtal med en man vars son i 20-årsåldern var döende efter att ha kraschat med sin sporthoj. Mannen som kallats till sjukhuset från en annan del av sverige fick veta att på grund av skadorna i hjärnan skulle hans son snart vara död. Mannens chockade svar var ungefär: "Det kan inte vara möjligt, han har den bästa hjälmen som finns." Jag vet inte vilken hjälm det var men har efteråt undrat om det var så att sonen hade en prestigemodell av hjälm, om han köpt den och berättat om den för att lugna sina oroliga föräldrar eller om kanske dom köpt den till honom i ett försök att lugna sig själva? Hur kunde fadern annars veta att sonen hade den bästa hjälmen?
Kan det vara så att vi betalar överpris för vissa hjälmar för att känna oss tryggare eller för att lugna våra anhöriga?
Hjälmbranschen verkar vara lite som läkemedelsbranschen; Tillverkarna säger köp vår produkt för den har den här superdupergrejen som vi kallar si eller så och som gör den överlägsen alla konkurrenter. "Show me the evidence!" säger jag, oavsett om det gäller hjälmar eller läkemedel.
Priset till kund kan skilja en hel del. I bästa fall speglar det företagens budget för forskning och utveckling, annars är väl marknadsföringsposten eller helt enkelt vinstmarginalen större. Produktionskostnaden av en hjälm torde vara liten jämfört med priset till kund, så jag tror inte på att det är skillnader där som motiverar varför Arai och Shoei är så dyra. Dom tar betalt för att dom kan, dom små tillverkarna får försöka köpa in sig på marknaden. Det är vad jag tror i alla fall.
Sammanfattning: Ju mer jag läser om hjälmar desto mer förstår jag hur lite jag och vi alla tillsammans vet, som vanligt. Vissa påstår sig veta mer än andra, ibland blir man ju idiotförklarad för att man intar en skeptisk position. Får oftast svepande men tomma argument som att "man får vad man betalar för" eller "snåla inte in på skallen" (no shit Sherlock). Därför är det med lite skräckblandad förtjusning jag trycker iväg det här inlägget...
