Måste batteriet sitta fast, besiktning

Gick med
14 May 2011
Ort
Hedekas
Hoj
83,suzuki gsx es, 80 kawasaki z 250
Vet ej om detta är rätt ställe på forumet att fråga men, måste batteriet sitta fast vi besiktning? mitt står lite havlöst under sadeln
 
För mig har de inte kollat det. Men det är ju knappast bra om det är löst. Tråkigt om något rör på sig på fel sätt och det kortsluts -> brand/personskada.
 
Mitt batteri står nedsänkt i en liten plastbehållare som sedan säkras med ett brett gummiband.Kan väl knappast bli enklare.Och ja, batteriet måste vara fastspänt under en besiktning.Om det sedan kollas är en annan femma.
 
Det ska normalt sitta fast men de lyfter aldrig på sadeln och kollar.
 
Lägg en lagom tjock skumgummibit under sadeln ovanpå batteriet och vips så är problemet löst. :tummenupp
 
Den ska sitta fast på besiktning, men dom har nog aldrig kollat på min hoj. Man får ju gärna skruva loss sadeln för att se. Det är en jävla fördel om den sitter fast för din egna skull.
 
Som sagts ska det sitta fast men jag har heller aldrig varit med om att det kontrollerats. Inte så konstigt på nuvarande hojen iofs eftersom det kräver demontering av tanken men på förra hojen var det bara lossa sadeln med nyckeln så satt det under där och inte ens då kollade de. Däremot är det nog inte så bra att det står halvlöst så det trycker och drar i kablarna varje gång du svänger.

Jag har dock fått nedslag på bilen att batteriet inte satt fast ordentligt men det behövdes ingen ombesiktning utan bara fixa själv efteråt.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top